Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Informace o nákaze COVID - 19 na jednom místě

Olomoucký kraj řešil, jak co nejúčinněji pomoci tornádem zasaženým obcím na jižní Moravě / 25.06.2021

Obcím v Jihomoravském kraji, které ve čtvrtek 24. června zpustošilo tornádo, nabídlo pomoc také olomoucké hejtmanství. Hejtman Josef Suchánek zároveň vyzval všechny, kteří chtějí pomoci, aby respektovali aktuální požadavky z místa katastrofy a nepouštěli se samostatně do nahodilých akcí.

„V tuto chvíli doporučuji, i na základě informací, které máme od krizového štábu z Jihomoravského kraje, především formu finanční pomoci postižené oblasti. Existuje už několik transparentních účtů, kam každý může přispět. Vzhledem k rozsahu škod se počítá každá koruna,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.

Od cesty do poničených obcí odrazuje také humanitární společnost ADRA. V tuto chvíli totiž na místě stále ještě probíhají záchranné práce. Pomoc dobrovolníků bude potřeba až po jejich ukončení.

„V jednotlivých vesnicích se pohybují desítky hasičů, vojáků i policistů. Je tu také těžká záchranářská technika. Dobrovolníci určitě budou potřeba, ale jejich čas teprve přijde. My je s dostatečným předstihem oslovíme na našich stránkách,“ řekl Josef Koláček z organizace ADRA.

Už teď ale mohou lidé a firmy nabídnout materiální pomoc v podobě dodávky střešních latí, trámů, OSB desek či hřebíků a plachet na zakrytí zničených střech. Stabilizace poškozených objektů je prioritou. Nabídky je možné zasílat na hp@grh.izscr.cz nebo pomoc@olkraj.cz. Nabídkový formulář najdou zájemci na: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf-49uYuDJ0wxwe2NzP_soiCCQbH8u2a5TW9RWXgY_rxmX5Fw/viewform?usp=pp_url

„Případné výjezdy s materiální pomocí, předem nekonzultované s Krizovým štábem Jihomoravského kraje, nedoporučujeme,“ doplnil hejtman Suchánek.

Na jih Moravy zamířili v pátek odpoledne také tři desítky profesionálních i dobrovolných hasičů z Olomouckého kraje, aby pomohli při likvidaci škod. 

Po dohodě se zástupcem Krizového štábu Jihomoravského kraje doporučujeme směrovat pomoc prioritně v podobě finančních darů na oficiální čísla účtů:

Jihomoravský kraj, č. ú. 123-3116420297/0100 (příjmový účet)

ADRA o.p.s., https://www.darujme.cz/projekt/1480

Charita České republiky, č. ú. 4211325188/6800, v.s. 2002, www.charita.cz

Český červený kříž, č. ú. 333999/2700, v.s. 2101

Přispět lze také online viz odkaz:

https://www.cervenykriz.eu/files/files/cz/tz/480.pdf

https://www.darujspravne.cz/daruj/castku/pomozte-hodoninsku

Diakonie ČCE Středisko humanitární a rozvojové spolupráce č. ú.: 2100691426/2010.

Více info na: https://www.darujme.cz/projekt/1295