Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Informace o nákaze COVID - 19 na jednom místě

V Olomouckém kraji je proočkovanost 58,6 procenta / 11.08.2021

V Olomouckém kraji dostalo k 5. srpnu alespoň jednu dávku vakcíny proti novému koronaviru 58,6 procenta z 525.104 obyvatel, kterých se očkování týká. Ve srovnání s ostatními kraji je to druhý nejnižší podíl. Menší podíl očkovaných vykázal pouze Moravskoslezský kraj, kde tento ukazatel činí 58,5 procenta. V celém Česku bylo do 5. srpna aspoň jednou dávku vakcíny očkováno 63,4 procenta obyvatel starších 16 let. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. 

Nejnižší je podíl očkovaných v Olomouckém kraji v nejmenších obcích do 750 obyvatel. V nich aspoň jednu dávku vakcíny dostalo 56,4 procenta obyvatel. Nejlépe si naopak vede Olomouc, ve které mělo k 5. srpnu alespoň jednu dávku 51.961 z 82. 972 obyvatel, což odpovídá podílu 62,6 procenta. V Olomouci se lidé mohou nechat naočkovat ve fakultní a vojenské nemocnici a nově i v nákupním centru Galerie Šantovka. 

Olomoucký hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN) dnes ČTK řekl, že rozdíly v podílu očkovaného obyvatelstva nejsou mezi kraji až tak dramatické. V Olomouckém kraji by příští týden měly vyrazit do terénu dva očkovací týmy, které se zaměří hlavně na menší obce, pro jejichž obyvatele jsou očkovací místa ve městech hůře dostupná. 

Jeden mobilní očkovací tým by se podle Suchánka měl zaměřit na Jesenicko, vyšle ho tamní poliklinika. Druhý tým, který vytvořil kraj s pomocí Fakultní nemocnice Olomouc, zamíří na opačnou část Olomouckého kraje. "Výjezdy mobilních očkovacích týmů jsme plánovali od samého začátku. Chceme, aby díky nim byla vakcinace dostupná pro všechny, kteří se proti koronaviru chtějí nechat naočkovat, ale nemají z jakéhokoli důvodu šanci se dostat do vyčleněných očkovacích míst,“ uvedl Suchánek. 

Olomoucký kraj do konce tohoto týdne obešle starosty měst a obcí, aby zjistil, kde a jaký zájem o výjezd mobilních týmů je. "Na základě informací od starostů pak budeme řešit, kdy a kam přesně mobilní týmy vyjedou," uvedl Suchánek. Díky mobilním očkovacím týmům by se podle něj měla rozšířit možnost očkování v méně dostupných a vyloučených lokalitách zejména v okrajových částech Olomouckého kraje. 

V Olomouckém kraji funguje 12 očkovacích míst. Místa s kapacitou až několik set dávek vakcín denně jsou zpravidla v nemocnicích, v Prostějově a Přerově se na ně změnily i prostory společenských domů. V Olomouckém kraji není velkokapacitní centrum. Fungovat mělo například v pavilonu A Výstaviště Flora. Dostatečnou kapacitu nabízejí místní nemocnice. 

Obě dvě dávky vakcíny dosud dostalo zhruba 51 procent obyvatel kraje, kterých se očkování týká. Podle odborníků je třeba očkovat aspoň 70 procent populace. S rostoucím podílem očkovaných obyvatel v kraji tempo vakcinace zpomaluje. Za týden do minulého čtvrtka bylo v kraji podáno 16.356 dávek vakcíny, o tisíc méně než byl předchozí týdenní přírůstek. Nový impulz by očkování podle Suchánka mohli dát praktičtí lékaři, kterým ale zatím chybí vhodná vakcína proti novému koronaviru.