Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

1. vs. 2. dávka očkování proti covidu. Jaké výhody lidem přináší? / 19.05.2021

Přes milion lidí už má v Česku ukončené očkování proti covidu, další dva miliony mají za sebou první dávku. Nabízíme přehled toho, jaké výhody oproti ostatním tito lidé v současnosti mají. 

Lidé s dokončeným očkováním nemusí chodit na pravidelné testy v zaměstnání, stejně tak nemusí dokládat negativní test v případě kontroly na otevřené zahrádce restaurací nebo například u holiče. Už první dávka očkování přitom má potenciál v následujících měsících ušetřit Čechům stovky až nižší tisíce korun, a to při návratu ze zahraničí. Jaké další výhody vedle toho nejdůležitějšího – sníženi rizika vážného průběhu onemocnění covid-19 – s sebou očkování přináší? 

První dávka: levnější návrat do země

Lidé, kteří mají 22 dnů po první dávce vakcíny, se už nemusí testovat při návratu do České republiky z některých zemí, kde jinak platí podmínka negativního antigenního nebo PCR testu před příjezdem do vlasti a následně nutnost podstoupit další PCR test po návratu. 

Bez nutnosti karantény a testů je umožněn návrat po první dávce očkování ze zemí středního a vysokého rizika. Tedy například z Finska, Irska, Norska či Portugalska, které jsou v oranžovém pásmu středního rizika. Stejně tak i z oblíbených letních destinací, jako je Řecko, Španělsko či Itálie, které jsou v seznamu zemí s vysokým rizikem. 

Při současných cenách testů tak může už první dávka očkování ušetřit lidem kolem dvou tisíc korun za antigenní test v cizí zemi před návratem a PCR test po návratu do Česka. Podle informační linky 1221 přitom jako doklad stačí malá kartička, kterou dostávají očkovaní po první dávce.  

Současně po první dávce očkování mohou Češi vycestovat bez dalších podmínek do Maďarska nebo do Slovinka - v případě této země ale platí pouze vakcíny od Johnson & Johnson nebo AstraZeneca. Podle dřívějšího vyjádření ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka by přitom měli následovat v budoucnu i další země, jako je Rakousko, Německo, Polsko či Slovensko.  

Vyjma cestování ale v současnosti jedna dávka očkování žádné další výhody nepřináší. 

Dokončené očkování: život bez testování

Situace se mění, jakmile má člověk dva týdny plně ukončené očkování. Může se začít v Česku pohybovat bez nutnosti předkládat negativní testy, a to při řadě aktivit. 

Nemusí například chodit na pravidelné každotýdenní testování v práci. Certifikát o ukončeném očkování slouží jako důkaz o neinfekčnosti – to je přitom klíč prakticky ke všem aktuálně povoleným společenským aktivitám.  

Plně očkovaní lidé tak mohou bez testů chodit například na kulturní akce nebo na zahrádky restaurací, mohou využívat služby péče o tělo, jako jsou kadeřnictví, pedikúra, manikúra, solária, či kosmetické a masérské salony.

Podmínka negativního testu odpadá i při vstupu do posiloven či na jiná sportoviště. Mohou se také účastnit vzdělávacích akcí či kroužků a využívat lázně.  

V neposlední řadě se také bez nutného testu mohou účastnit svateb.

Podobně jako po první dávce také lidem s dokončeným očkováním odpadají problémy během návratu ze zahraničí. Především ale řada zemí, včetně například turisticky oblíbeného Chorvatska, považuje plné očkování za dostatečnou podmínku vstupu do země, a není tak potřeba dokládat ještě negativní test. V nejbližší době by se měl rozjet unijní projekt covid pasu, kdy očkovaní dostanou QR kód, kterým se budou na cestách prokazovat.

Ale i tady platí, že výjimky potvrzují pravidlo. Například Itálie trvá na negativním testu i u očkovaných.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.