Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Bílo-zelené Česko. Resort zdravotnictví zveřejnil první semafor / 03.08.2020

Na semaforu, který poprvé zveřejnilo v pondělí ministerstvo zdravotnictví, je většina České republiky bílá. Zelenou barvou jsou označené okresy Karviná, Frýdek-Místek, Prachatice a Jihlava. Do stejné kategorie spadá také Praha. 

„V týdnu od 24. 7 do 31. 7. se dá epidemiologická situace hodnotit jako klidná. Jsou ale dvě velká ohniska, a to v Praze a v Moravskoslezském kraji,“ sdělila hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Praha se pak podle ní pohybuje na hranici mezi zelenou a žlutou zónou. Do žluté byla zařazena i podle dat představených minulý týden. „To, že je Praha zelená, ale není vítězství.  Apeluji na to, aby byli všichni obezřetní,” dodala ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

Zelenou barvou označilo ministerstvo zdravotnictví konkrétně Prahu, Prahu-východ a Prahu-západ. Dále se dostaly do této kategorie okresy Jihlava, Prachatice, Frýdek-Místek, Karviná, Brno-město a Ostrava-město. 

Co barvy znamenají? 

Bílá barva označuje žádné, případně zanedbatelné riziko nákazy. Manuál ministerstva hovoří v lokalitě o nejvýše pěti odhalených případech nákazy denně, které spolu nesouvisí.

Zelená barva znamená výskyt sporadických případů, případně lokální ohniska epidemie bez komunitního přenosu. Během týdne nesmí počet nově diagnostikovaných přesáhnout hranici 25 osob na 100 000 obyvatel. 

Epidemiologové v oblastech označených zelenou barvou doporučují dbát na zvýšenou hygienu. Lidé by si měli mýt často ruce, dodržovat odstup od cizích osob, zvážit použití roušky a v případě příznaků infekce zůstat doma a obrátit se telefonicky na lékaře. 

Na semaforu se může objevit také ještě žlutá a červená barva. Ta zatím neplatí ani v jednom okrese v České republice. To se ale může kdykoli změnit. Mapu bude totiž resort zdravotnictví aktualizovat každý týden v pondělí. 

Odkaz na článek


Stupeň pohotovosti v oblasti ochrany veřejného zdraví: COVID-19, okresy ČR, týden č. 31 (24.7.2020 - 31.7.2020)

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.