Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Co čeká zaměstnance: Od pondělí testy i eNeschopenka / 14.01.2022

Pokud bude zaměstnanec pozitivní, nastoupí do karantény, a pokud bude chtít neschopenku, mohl by to za něj vyřídit zaměstnavatel. Podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice (piráti) stačí zakliknout kolonku v ohlašovacím formuláři.

Antigenní test musí od 17. ledna dvakrát týdně podstoupit všichni zaměstnanci včetně OSVČ a úředníků.

Následuje dvojí scénář. Negativně testovaní pokračují na pracoviště, pozitivní zamíří domů do pětidenní karantény. To platí v případě, že nemají příznaky. Pokud sami podstoupí PCR test s negativním výsledkem, budou mít možnost vrátit se dřív. U lidí s příznaky to může být naopak déle, dokud symptomy neodezní.

Finální znění karanténních pravidel od 17. ledna nebylo ve čtvrtek dostupné. Předpokládá se, že výjimku z „pracovní karantény“ budou mít jen některé nezbytné profese, jejichž seznam ministerstvo zdravotnictví upřesní zřejmě v pátek. Výjimku by měli mít pracovníci ve zdravotnictví a sociálních službách, zvažují se i další profese. Třeba řidiči MHD. Vyjmuti už ale nebudou naočkovaní a vyléčení.

Postup v práci

Seznam pozitivních zaměstnanců pošle firma elektronicky krajské hygienické stanici, a to nejpozději druhý den po testování. Například datovou schránkou, kde by měl být k dispozici příslušný formulář. Předat musí zaměstnavatel nezbytné údaje o pracovníkovi a může pro něj rovnou požádat o vystavení neschopenky. Odbourá se tím vyřizování potvrzení u praktiků.

 „Přes formulář v datové schránce odešle zaměstnavatel identifikační údaje zaměstnanců tak, aby jim krajská hygienická stanice mohla automatizovaně vystavit jednotlivé karantény. Je tam také možnost, aby zaměstnavatel zakliknul, jestli chce vystavit zaměstnanci eNeschopenku,“ vysvětlil Právu Pavlovic.

Tím, že bude systém automatický, nebude pozitivní pracovník muset nikam volat. I zaměstnavatel se o vystavení neschopenky dozví, podotkl náměstek. Informaci o pozitivním zaměstnanci dostane primárně hygienická stanice, která vystaví karanténu. Požadavek na eNeschopenku ale míří k České správě sociálního zabezpečení, která neschopenku automaticky obratem vystaví. Dotčenému přijde číslo dokladu SMS, zaměstnavatel se o tom dozví také.

 „Pokud by se dotyčnému objevily příznaky, tak kontaktuje svého praktika, který v systému najde neschopenku pod daným číslem,“ doplnil náměstek s tím, že děkuje pracovníkům ministerstva práce a Ústavu zdravotnických informací a statistiky, kteří na systému pracují.

Po pěti dnech v karanténě mohou lidé zpět do práce, pokud nemají příznaky. Při návratu se ale musí znovu otestovat. Možností je předložit i platný PCR test, ne starší než 72 hodin.

Testování je povinné, a pokud zaměstnanec odmítne, musí ho zaměstnavatel nahlásit hygienikům. Současně musí tento zaměstnanec nosit v práci respirátor, dodržovat rozestup 1,5 metru a stravovat se odděleně. Za určitých podmínek mu může být nařízena i práce z domova.

 

Odkaz na článek

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.