Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Deset rad, jak se vyhnout covidu podle lékárníků / 17.03.2021

Respirátory, mytí rukou nebo respekt k ostatním, to jsou některé body z desatera pravidel, které by měl člověk podle České lékárnické komory (ČLnK) dodržovat, aby zmenšil riziko, že se nakazí koronavirem. Doporučení vycházejí ze zkušeností lékárníků za celý rok epidemie.

„ČLnK připravila přesně po roce aktualizované vydání svého desatera, které přináší srozumitelné rady zaměřené již přímo na onemocnění covid-19. Shrnuje v něm poznatky, které lékárníci během probíhající pandemie získali,” uvedla komora na Twitteru.

Loni se začátkem covidu v Česku byly rady lékárníků obecnější, když se věnovaly spíše respiračním onemocněním jako takovým. Doporučovali například nepropadat panice či kašlat do rukávu, nikoli do ruky. Nyní přichází s konkrétnějšími kroky, které jsou zaměřené na covid.

Desatero:

1.    Používejte certifikované ochranné pomůcky dýchacích cest s dostatečnou účinností, tedy alespoň 94 procent. Jedná se o respirátory FFP2 a FFP3 či nanoroušky.

2.    Ochranné pomůcky dýchacích cest noste správně, tedy na ústech i nose a dostatečně utěsněné.

3.    Nepřekračujte životnost ochranné pomůcky dýchacích cest a včas ji vyměňte za novou.

4.    Ochrannou pomůcku noste pečlivě nasazenou i mimo veřejné prostory při kontaktu v soukromí, vyjma kontaktu se členy vlastní domácnosti.

5.    Dodržujte rozestup dva metry od ostatních.

6.    Dodržujte karanténu. Pokud vám není dobře, kontaktujte lékaře. Je-li to možné, zůstaňte doma, i když nemáte karanténu nařízenou.

7.    Často a důkladně si myjte ruce mýdlem a teplou vodou. Když si je nemůžete umýt, použijte dezinfekční prostředek. Dezinfikujte svůj mobil, kliky od dveří, volant a další předměty, kterých se často dotýkáte.

8.    Alespoň třikrát denně větrejte asi 10 minut, aby se vyměnilo maximum vzduchu v místnosti.

9.    Ve společnosti se chovejte s respektem k ostatním a rozumně. Přistupujte k situaci zodpovědně.

10. Udržujte své tělo v dobré kondici a podporujte svou imunitu. 

 „Dodržujte prosím tyto jednoduché zásady, které mohou mít na zvládnutí pandemie nemalý vliv,“ apelovali lékárníci. Doporučili také ověřovat informace u odborníků. „Ověřené informace sdílejte mezi své blízké. A v případě nejistoty požádejte o radu svého lékárníka,” dodali. Epidemie koronaviru v posledních dnech v Česku stagnuje, nově nakažení přibývají dál po desetitisících. Rekordní je počet hospitalizovaných i pacientů ve vážném stavu. V zemi sice platí tvrdá protiepidemická opatření, kdy je omezené například cestování mezi okresy, do statistik ale zároveň promlouvá nově zavedené povinné testování ve firmách.

Odkaz na článek

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.