Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Fakultní nemocnice Olomouc v pondělí otevře ambulanci pro uprchlíky z Ukrajiny / 18.03.2022

Fakultní nemocnice Olomouc příští týden v pondělí zprovozní UA point, což bude ambulance zajišťující zdravotní péči pro ukrajinské uprchlíky. FN Olomouc poskytne potřebnou zdravotní péči uprchlíkům z Ukrajiny ve stejné míře jako českým pacientům. Na sociálních sítích to oznámil ředitel FN Olomouc Roman Havlík. Do Olomouckého kraje už dorazilo několik tisíc uprchlíků z Ukrajiny, jsou mezi nimi hlavně ženy a děti.

"Olomouckým krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině nyní denně projde 400 až 500 lidí. Mnozí jsou vyčerpaní a nemocní. Naším závazkem je poskytnout všem adekvátní zdravotní péči a to v takovém rozsahu, jako by se jednalo o české pacienty," uvedl Havlík. UA pointy postupně zřizují i další fakultní nemocnice v zemi.

FN Olomouc zatím péči o ukrajinské uprchlíky zvládá pomocí svých standardních mechanismů poskytování léčebné péče. Nemocnice v rámci humanitární pomoci připravuje několik ubytovacích zařízení pro vytipované ukrajinské zdravotníky. "Jim bychom současně nabídli i legislativně možné adekvátní zaměstnání," podotkl Havlík.

Podle Havlíka bude zřejmě nutné vyřešit také ubytování pro infekční pacienty z Ukrajiny, kteří například nemají žádné nebo jen mírné příznaky nemoci covid-19. "Tito lidé nepotřebují nemocniční péči, ale nemají vhodné prostředí k izolaci. Pokud se v kraji tento problém nepodaří systémově vyřešit, plánujeme otevření jedné ošetřovatelské jednotky, která by po dobu izolace sloužila jako jejich ubytovací zázemí," uvedl Havlík, podle kterého by provoz oddělení zajistili dobrovolníci z nemocnice a univerzity.

Uprchlíci v krajském centru pomoci v Olomouci mohou vyřídit první registraci, vízum, pojištění, ubytování a další humanitární pomoc. Centrum funguje v Hanáckých kasárnách, kde uprchlíci najdou i krátkodobé ubytování. K dispozici je stovka lůžek. Služeb centra využívají především ženy a děti. Chod krajského centra zajišťují zhruba čtyři desítky lidí.

 

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.