Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

FN Olomouc otevřela poradnu pro pacienty vyléčené z covidu-19 / 05.05.2020

Poradnu pro pacienty vyléčené z choroby covid-19 otevřela klinika plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc. Vyléčení lidé tam mohou podstoupit preventivní vyšetření, jako je například spirometrie či rentgen plic, které mohou odhalit případné zdravotní komplikace způsobené nákazou novým typem koronaviru. ČTK to dnes sdělil lékař plicní kliniky Milan Sova.

"V souvislosti s nemocí covid-19 se nejvíce hovoří o riziku možného rozvoje různých forem plicní fibrózy, tedy zjizvení plic, jež se může vyskytnout po prodělaných virových pneumoniích, čili zápalu plic vyvolaného například chřipkovými viry," zdůvodnil Sova vznik ambulance.

Spirometrii má sice podle Sovy k dispozici řada specialistů včetně některých praktických lékařů, mnohdy ale chybí důležité měření difuzní kapacity oxidu uhelnatého. "A právě tento parametr je často první známkou, že u pacienta může docházet k rozvoji plicní fibrózy. Naše klinika tak reaguje na aktuální potřebu pacientů, která značně přesahuje hranice celého Olomouckého kraje," upozornil Sova.

Pacienti po prodělaném onemocnění covid-19 se do poradny mohou objednat na telefonním čísle 588 443 561. Podmínkou je, aby byli již vyléčení, tedy s negativním výsledkem vyšetření.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.