Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Informace ke kompenzačnímu příspěvku za ubytování ukrajinských uprchlíků / 29.04.2022

  1. Poskytovatelé bezplatného ubytování - fyzická osoba ve svém obydlí (např. byty, rodinné domy, chaty)

Fyzické osoby, které ubytují ve svém obydlí (např. bytě, domě, chatě) uprchlíky z Ukrajiny na dobu delší než 16 po sobě jdoucích kalendářních dnů, mohou žádat tzv. příspěvek pro solidární domácnost, který poskytuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Výše příspěvku je 3 000 Kč osoba/měsíc maximálně do výše 12 000 Kč.  Lze uplatnit maximálně na 4 ubytované osoby za kalendářní měsíc v jedné solidární domácnosti. O solidární příspěvek lze od 11. dubna žádat prostřednictvím aplikace davkyuk.mpsv.cz (možná bych zvýraznila písmo). Bližší informace naleznete na níže uvedeném odkazu.

https://www.mpsv.cz/documents/20142/2786931/manual_solidarni_prispevek_A4_12422.pdf

 

  1. Poskytovatelé bezplatného ubytování – obec a její příspěvkové organizace, právnická osoba, podnikající fyzická osoba (např. hotel, penzion, ubytovna)

Na kompenzační příspěvek mají nárok následující skupiny:

  1. skupina – místo ubytování bylo uprchlíkům přiděleno krajem v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) v Olomouci a ubytovatel bude dál ubytovávat. 
  2. skupina– místo ubytování zajistil uprchlíkům sám ubytovatel, nebo jej zprostředkovala jiná osoba (např. nezisková organizace, církev) a ubytovatel bude dál ubytovávat. 
  3. skupina – místo ubytování je v majetku obcí.

Výše příspěvku dle Usnesení vlády č. 207 ze dne 16. března 2022 ve znění usnesení vlády České republiky č. 235 ze dne 23. 3. 2022 (dále jen „usnesení vlády“) je následující:

Ve výši až do částky 200 Kč na ubytovanou osobu a noc v zařízeních ve vlastnictví územních samosprávných celků nebo jimi zřízených nebo založených právnických osob nebo v účelových zařízeních pro ubytování.

Ve výši až do částky 250 Kč na ubytovanou osobu a noc v zařízeních ve vlastnictví ostatních osob.

Nouzového ubytování dle usnesení vlády poskytované v bytě právnické osoby je omezeno částkou 3 000 Kč za ubytovanou osobu za kalendářní měsíc. V jednom takovém bytě lze zohlednit nejvýše 4 ubytované osoby za kalendářní měsíc.

Žadatelé o kompenzační příspěvek, zasílejte své žádosti (volnou formou) na email pomoc@olkraj.cz. Ubytovatelé spadající do 2. skupiny do žádosti uvedou název a adresu zařízení, IČO, počet ubytovaných osob, kontaktní osobu a informaci do kdy budou ubytovávat.

Případné doplňující informace Vám sdělí zaměstnanci Krajského úřadu Olomouckého kraje na telefonních linkách 771 235 919, 771 235 920.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.