Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Informace pro občany Ukrajiny/Інформація для громадян України / 01.03.2022

Інформація для громадян України 

Otázky a odpovědi

Máte v ČR platné dlouhodobé pobytové oprávnění, které lze prodloužit?
V případě nutnosti prodloužení postupujte standardně dle běžných pravidel.

Máte v ČR platné pobytové oprávnění, které nelze prodloužit a jehož platnost za krátkou dobu vyprší?
Pokud platnost vašeho pobytového oprávnění (bezvízového styku/schengenského víza/sezónního víza/mimořádného pracovního víza) vyprší za dobu kratší než 14 dnů a nemůžete se kvůli konfliktu vrátit na Ukrajinu, je nutné dostavit se na pracoviště MV OAMP.

V návaznosti na probíhající konflikt je umožněno zažádat si o specifický druh dlouhodobého víza. Pokud máte vyřízeno povolení k zaměstnání, můžete nadále pracovat.

Bližší informace k úředním hodinám pracovišť naleznete na tomto webu.

Důležité!!!

  • Nechoďte na pracoviště dříve, protože žádost nebude možné zpracovat.
  • Nemáte-li na území platné pobytové oprávnění, je nutné situaci řešit na Policii ČR (na oddělení pobytových agend odboru cizinecké policie).
     

Musím mít zajištěno zdravotní pojištění?
Ano. Pro pobyt v ČR je nutné být zdravotně pojištěn. Pokud jste zaměstnán, jste pojištěn ze zákona ve veřejném zdravotním pojištění. Pokud zaměstnán v ČR nejste, musíte mít zajištěno pojištění vlastní.

Máte na Ukrajině rodinné příslušníky nebo blízké, kteří za vámi potřebují přicestovat do ČR?
Ukrajinští občané mají možnost přicestovat na území ČR bezvízově, ale pouze na základě platného biometrického pasu, a to na dobu v maximální délce 90 dní v jakémkoli 180denním období.

Důležité!!!

  • Je důležité si na dobu bezvízového pobytu sjednat cestovní zdravotní pojištění (lze uzavřít i online).
  • Povinností každého cizince, který přijíždí do ČR, je se zaregistrovat na Policii ČR – na oddělení pobytu cizinců odboru cizinecké policie (v případě ubytování v hotelech nebo jiných ubytovacích zařízeních tuto povinnost vyřizuje ubytovatel). Doporučujeme se přesvědčit, že to ubytovatel skutečně udělal.


Mám podanou žádost o pobytové oprávnění na zastupitelském úřadu, co mám dělat?
Pokud máte podanou žádost o dlouhodobý pobyt, je možné si řízení dokončit na území ČR. Ve chvíli, kdy bude Vaše řízení rozhodnuto, navštívíte standardně pracoviště MV OAMP a rozhodnutí si převezmete.

Pokud máte podanou žádost o dlouhodobé vízum, bude možné si toto vízum vyzvednout na určeném zastupitelském úřadě, který bude po dobu uzavření zastupitelských úřadů na Ukrajině k dispozici. Více informací naleznete na stránkách zastupitelského úřadu.

Potřebujete další informace?

Můžete kontaktovat:

  • Infolinku zřízenou pro ukrajinské občany:

Telefon: +420 974 801 802
Email: ukrajina@mvcr.cz


Informace na této stránce budou postupně aktualizovány a doplňovány. Děkujeme všem za trpělivost. Všechny informace se snažíme zprostředkovat co nejrychleji.

POZOR!
Velmi doporučujeme, abyste informace čerpali z oficiálních zdrojů, kterými jsou státní orgány České republiky. Využít lze i poradenstvísítě 18 Center na podporu integrace cizinců a řady nestátních neziskových organizací zaměřených na pomoc cizincům. Tyto služby jsou v drtivé většině případů nabízeny cizincům bezúplatně.  Vyhněte se rozhodně podezřelým placeným zprostředkovatelským službám, některé z nich mohou využít vaší zranitelné situace za účelem svého obohacení. Systém pomoci je pro vás v České republice nastaven a vy vše jistě zvládnete.

Další informace související s konfliktem na Ukrajině

Informace k zaměstnávání a k žádostem o pomoc v hmotné nouzi (pdf, 163 kB) jsou dostupné na webu Ministerstva práce a sociálních věcí 

Odkaz na článek

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.