Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Kam vás nepustí bez oficiálního testu a kde získat potřebné dokumenty / 31.05.2021

Pondělní rozvolnění, které po měsících otevřelo restaurace či bazény a umožnilo například i provoz heren nebo kasin, s sebou přineslo i ne úplně přehledné podmínky. Kde by se měli lidé z rozhodnutí vlády prokázat oficiálním testem a kde postačí samotest a jakým dokladem by se měli prokázat ti, kteří jsou očkovaní nebo prodělali covid?

Kam je potřeba oficiální test

  • bazény, wellness centra, solné jeskyně
  • taneční kluby a diskotéky
  • herny a kasina
  • taneční studia
  • vnitřní sportoviště
  • spolkové, sportovní, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění
  • slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, oslavy a jiné veřejné nebo soukromé akce, při nichž dochází ke kumulaci osob na jednom místě
  • při návštěvě kina, divadla či koncertu, případně sportovního klání – u nich je ale možné absolvovat i preventivní antigenní test na místě 

Kde postačí samotest či test ze zaměstnání

  • bary, kavárny a restaurace
  • služby, jež byly už dříve otevřené (kadeřník, manikúra apod.) 

Na testování je možné rezervovat si termín na některém z odběrových míst, která jsou po celé České republice.

V červnu by podle předchozích informací ministerstva zdravotnictví měli mít lidé ze zdravotního pojištění nárok na dva PCR testy a čtyři antigenní testy. Doposud je možné absolvovat v rámci pojištění antigenní test každé tři dny.

Povinnost mít test se netýká osob, které absolvovaly očkování, případně prodělaly koronavirus v uplynulých 180 dnech. I ty však o tom potřebují potvrzení.

Certifikát o očkování získají lidé na místě, kde byli očkováni. Za bezinfekčního je považován člověk tři týdny po první dávce. Datum jednotlivých dávek je vyznačeno na kartičce.

Prodělání nemoci musí potvrdit lékař. Formulář si zájemce může stáhnout z webu ministerstva zdravotnictví, potvrdit ho musí lékař, nebo podle infolinky 1221 i laboratoř, kde člověka testovali.

Prodělání nemoci potvrzené zpětně testem na protilátky stát neuznává.

K aktuálnímu rozvolnění byl kabinet „přinucen” verdikty Nejvyššího správního soudu (NSS), který poukázal na neudržitelnost stavu, kdy vláda v pravidelných týdenních intervalech vydávala nařízení o plošném uzavření, která byla v rozporu se zákonem a soud je opakovaně rušil.

Vláda proto přistoupila k omezení některých služeb a sektorů co do počtu návštěvníků, ale podmínila možnost návštěvy testem z oficiálního testovacího centra.

Odkaz na článek

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.