Covid v Česku sílí, jen za pondělí to bylo dva tisíce nově potvrzených případů. Ukazuje se ale, že lidé nevědí, co přesně mají dělat v případě pozitivního antigenního testu. Jak tedy správně postupovat?
Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka říká, že lékař udělá pacientovi antigenní test, v případě pozitivního výsledku rovnou vystaví neschopenku a pošle ho do izolace. Pokud je člověk bez příznaků, zůstane v ní nejméně týden.
Pozor ale na domácí antigenní testy. „Doma udělaný test není úplně validní. Jestliže dotyčnému vyjde pozitivně, nepotřebuje neschopenku a nemá žádné zvláštní příznaky, může se teoreticky léčit doma,“ říká praktický lékař Cyril Mucha.
A jak je to s karanténou? První den se počítá od momentu provedení testu. Na hygienu se už nenahlašují rizikové kontakty a do karantény tak nemusí jít zbytek rodiny nebo kolega z práce. „Pouze u kolektivních zařízení nebo domovech důchodců se nařizuje karanténa i pro zbytek lidí,“ vysvětluje hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
A pokud je člověk po týdnu izolace bez příznaků, je vlastně zdravý a může dělat, co chce. „Lékař může zrušit neschopenku na dálku i bez potvrzujícího testu. Používejte roušky, když vám něco je,“ nabádá lékař Mucha.
I když počet nakažených v posledních týdnech roste, ministerstvo zdravotnictví se nechystá zavést nějaká opatření. „V tuto chvíli platí naše doporučení, že by se měly roušky nosit ve zdravotnických a sociálních zařízeních,“ dodává Pavlovic.