Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Karanténa, izolace, hlášení kontaktů. Víte, co dělat, když máte pozitivní test na covid? / 12.07.2022

Covid v Česku sílí, jen za pondělí to bylo dva tisíce nově potvrzených případů. Ukazuje se ale, že lidé nevědí, co přesně mají dělat v případě pozitivního antigenního testu. Jak tedy správně postupovat?

 „Pokud mám podezření na covid, kontaktuji praktického lékaře. Pokud vyžaduje potvrzení testem, domluvím se s ním, jestli test proběhne u něj v ordinaci, nebo mě někam pošle,“ vysvětluje náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka říká, že lékař udělá pacientovi antigenní test, v případě pozitivního výsledku rovnou vystaví neschopenku a pošle ho do izolace. Pokud je člověk bez příznaků, zůstane v ní nejméně týden.

Kdy jdou do karantény vaši blízcí?

Pozor ale na domácí antigenní testy. „Doma udělaný test není úplně validní. Jestliže dotyčnému vyjde pozitivně, nepotřebuje neschopenku a nemá žádné zvláštní příznaky, může se teoreticky léčit doma,“ říká praktický lékař Cyril Mucha.

A jak je to s karanténou? První den se počítá od momentu provedení testu. Na hygienu se už nenahlašují rizikové kontakty a do karantény tak nemusí jít zbytek rodiny nebo kolega z práce. „Pouze u kolektivních zařízení nebo domovech důchodců se nařizuje karanténa i pro zbytek lidí,“ vysvětluje hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

A pokud je člověk po týdnu izolace bez příznaků, je vlastně zdravý a může dělat, co chce. „Lékař může zrušit neschopenku na dálku i bez potvrzujícího testu. Používejte roušky, když vám něco je,“ nabádá lékař Mucha.

I když počet nakažených v posledních týdnech roste, ministerstvo zdravotnictví se nechystá zavést nějaká opatření. „V tuto chvíli platí naše doporučení, že by se měly roušky nosit ve zdravotnických a sociálních zařízeních,“ dodává Pavlovic.

odkaz včetně videa

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.