Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj plošně otestuje téměř 7000 obyvatel. / 23.04.2020

Pro registraci do studie kolektivní imunity proti novému koronaviru klikněte ZDE.

Olomoucký kraj plošně otestuje téměř 7000 obyvatel na přítomnost Covid-19

Už od pátku 24. dubna mohou obyvatelé Olomouckého kraje pomoci v boji s onemocněním Covid-19. V Olomouci, Litovli a Uničově totiž startuje studie, jejíž účastníci na základě testování získají nejen informace o tom, zda s virem přišli do kontaktu, ale současně poskytnou odborníkům údaje klíčové pro výzkum choroby i pro případné rozvolnění přijatých protiepidemických opatření. K účasti vedle zdravotníků a vědců vyzývá i vedení Olomouckého kraje, který pomáhá studii a testování v kraji organizovat. Testování zajišťuje Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc. Celkem bude testováno zhruba 7000 osob, které nepociťují akutní příznaky respiračního onemocnění.

„Co je cílem testování? Odpovědět na základní otázku, kolik z nás si nemoc již prodělalo. Člověk, který test podstoupí, si nejen ověří, že je zdravý a neohrožuje své blízké, ale poskytne důležité údaje pro zdravotníky, vědce i vládu. Lidé, kteří již nemoc prodělali a mají vyvinuté protilátky, mohou v případě souhlasu dokonce darováním krevní plazmy zachránit životy svých spoluobčanů s těžkou formou nemoci Covid-19,“ objasnil cíl studie ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) Marián Hajdúch, který je i národním koordinátorem testování na Covid-19 a jeden z pěti vedoucích představitelů studie na národní úrovni. Do studie bude zapojen také Ústav lékařské mikrobiologie pod vedením přednosty Milana Koláře, kde se budou podrobněji zkoumat protilátky proti viru. V Olomouckém kraji se na průběhu testování kromě hejtmanství, ÚMTM, FNOL a Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého podílí také Armáda České republiky, Krajská hygienická stanice, vedení dotčených měst a hypermarket Globus Olomouc.

Pro zájemce, kteří v nejbližších dnech obdrží instrukce k zapojení do studie na stránkách www.krajpomaha.cz, budou připraveny čtyři stany pro odběr krve na testování protilátek na Covid-19. Dva stany vybuduje Armáda ČR před olomouckým hypermarketem Globus. Další stany budou v Litovli před supermarketem Billa a v Uničově na náměstí Osvobození. Ty jsou určeny především pro obyvatele tamní oblasti, která se v březnu ocitla ve dvoutýdenní karanténě. „Chceme obyvatelům z uzavřené oblasti vyjít vstříc s testováním na místě, aby nemuseli dojíždět do Olomouce. Myslím, že to je to nejmenší, co pro ně můžeme po dvoutýdenní izolaci, kterou museli podstoupit, udělat,“ řekl ředitel FNOL Roman Havlík. Testování bude probíhat zdarma a za přísných hygienických podmínek, výsledky se účastníci studie dozví přímo na místě do 15 minut. Zatímco v Olomouci se počítá s testováním asi 4000 obyvatel ve věku od 18 do 89 let, v Uničově, Litovli a okolí se bude testovat kolem 2500 lidí.

„Vážím si všech lidí, kteří se dobrovolně rozhodnou podpořit plošné testování. Tímto krokem umožníme epidemiologům získat velmi potřebná data pro další postupy a způsoby léčby koronaviru. Navíc testované osoby zjistí, zda už bezpříznakově prodělaly onemocnění Covid-19 a zda mají protilátky. Osobně půjdu příkladem a nechám se otestovat také," uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

„K testování se mohou dostavit lidé, kteří nepociťují akutní příznaky nemoci, mezi něž patří zvýšená teplota, suchý kašel nebo rýma. Zdravotníci jim na místě odeberou krev a následně zjistí přítomnost protilátek proti koronaviru. Pokud bude test pozitivní, podstoupí následně ještě výtěr z nosohltanu, který vyloučí případnou aktivní infekci, byť je velmi nepravděpodobná,“ popsal testování Marián Hajdúch z ÚMTM. Lidé se musí před testováním prokázat průkazem totožnosti či průkazkou zdravotní pojišťovny.

Výsledky testování budou zpracovány a zveřejněny zcela anonymně bez možnosti identifikace zapojených osob. Veškeré další detaily budou zájemcům dostupné v informacích pro účastníky studie, které jsou součástí informovaného souhlasu.

Další důležité informace se zájemci dozví na stránkách www.krajpomaha.cz, www.imtm.cz, www.upol.cz a covid-imunita.uzis.cz. 

Studie kolektivní imunity
SARS-CoV-2-CZ-Preval 

Vyzýváme osoby, které aktuálně netrpí žádnými příznaky nemoci COVID-19 (jako je např. zvýšená teplota, kašel, bolest v krku, bolest svalů a na hrudi, obtížné dýchání) a kteří pobývají na území Olomouckého kraje, aby se zapojili do Studie kolektivní imunity SARS-CoV-2-CZ-Preval 

Vzorek vaší krve pomůže:

- zjistit, zda jste už prodělali onemocnění COVID-19 a máte protilátky
(= to ukáže rychlotest na počkání, při němž jsou výsledky do 15 minut)

V případě, že test na místě ukáže, že máte v těle protilátky na nový koronavirus, bude vám udělán výtěr z nosohltanu, který potvrdí nebo vyvrátí, zda je u vás onemocnění akutní. Do vydání tohoto výsledku výtěru z nosohltanu budete požádáni setrvat v domácí izolaci, abyste v případě pozitivity testu nenakazili další lidi. Výsledek výtěru z nosohltanu dostanete formou SMS na mobilní telefon do 2 – 3 dní, proto nezapomeňte číslo svého mobilního telefonu uvést i v informovaném souhlasu. V případě negativního výsledku testu na protilátky nebude domácí izolace nutná. 

- zjistit, kolik lidí prodělalo COVID-19 a jaká je kolektivní imunita

- rozvolnit ekonomická opatření a nastartovat ekonomiku
Čím více lidí překoná nemoc COVID-19, tím rychleji se vše vrátí do normálních kolejí. Výsledky studie pomohou rozvolnit ekonomická opatření vlády. Zapojte do této studie i své rodiče a prarodiče proto, aby studie měla co nejvyšší výpovědní hodnotu a obsahovala data o lidech všech věkových skupin obyvatelstva. 

- vědcům dále COVID-19 zkoumat, zlepšovat diagnostiku a léčbu
Každý lék pro pacienty vzniká na základě intenzivního výzkumu. Pomozte vědcům, aby měli dostatek informací a biologického materiálu pro další zkoumání nemoci COVID-19. 

- zachránit lidské životy
V případě, že se ve vaší krvi již protilátky proti novému koronaviru nachází a netrpíte akutní infekcí, může vaše krev a plazma z ní získaná pomoct druhým lidem, kteří protilátky v těle nemají a potřebují je k uzdravení.

Letáky ke stažení:

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.