Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Ministerstvo zdravotnictví bude od 1. července denně zveřejňovat mapu rizikových regionů v ČR. / 29.06.2020

Ministerstvo zdravotnictví bude od 1. července denně zveřejňovat mapu rizikových regionů v ČR. Vyhodnotí nárůst pozitivních s covidem-19, hospitalizace a další trendy za poslední den a týden. Na tiskové konferenci ministerstva to dnes řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Nově bude denní přírůstky pozitivně testovaných zveřejňovat ministerstvo jen jednou denně. Od 1. března se v Česku nakazilo přes 11.600 lidí, podle hodnocení rizik je nejhorší situace v okresech Karviná, Frýdek-Místek a Ostrava-město.

"Celková epidemiologická situace je velmi dobrá, plošně nedochází k nekontrolovanému šíření nákazy. Všechny nárůsty souvisí se známými lokalitami," komentoval Dušek víkendové přírůstky 260 a 305 nových případů.

Takzvané rizikové skóre hodnotí okresy na desetibodové škále. Nula (bílá) odpovídá okresu bez výskytu nemoci, jedna až tři body jsou okresy s nízkým rizikem (světlejší a tmavší šedá). Čtyři a šest bodů (oranžová) znamená riziko komunitního šíření a rostoucí trend výskytu. Tak k 27. červnu systém vyhodnotil trojici severomoravských okresů. Při hodnocení sedmi nebo osmi body (červená) je zaznamenáno komunitní šíření s negativním trendem a riziko nákazy ohrožených skupin obyvatel, zejména regionů. Devět a deset bodů (černá) označuje nejvyšší riziko včetně rostoucího počtu hospitalizací.

Červeně systém zpětně vyhodnotil Ostravsko, Prahu a Domažlicko na začátku dubna, černě byla označená Praha 27. března. V současné době má Praha trojku, Ostrava-město a Karviná šestku a Frýdek-Místek čtyřku.

Zhruba 30procentní roli hraje ve skórovacím systému denní změna počtu nakažených, zbytek tvoří trend za posledních sedm dní. Jeden bod může být přidělen za více než padesátiprocentní nárůst proti předchozímu dni, čtvrtinový podíl rizikových skupin mezi nakaženými nebo více než padesátiprocentní nárůst hospitalizací. V části hodnotící sedmidenní trend jsou dvěma body hodnoceny průměrné nárůsty o více než pět případů za posledních sedm dní nebo statisticky významné zhoršení trendů. Bod může být regionu přičten také za nárůst hospitalizací, zasažení rizikové populace během sedmi dnů nebo omezení nákazy na obec či okres.

"Systém není dogma. Neumí zohlednit úplně všechny aspekty, které sledujeme," dodal k tomu koordinátor pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření Rastislav Maďar. Skupina podle něj připravila pro krajské hygienické stanice doporučení podle míry rizika. "Když se situace zhorší, půjde se opačným směrem, než se opatření uvolňovala," uvedl. Prvním krokem je zachování roušek, pak nařízení rozestupů a omezení kapacity hromadných akcí. Při vysokých stupních rizika by pak mohlo následovat lokální omezení pohybu.

Mapu rizikových regionů a data o počtech nově nakažených za předchozí bude ministerstvo podle Duška zveřejňovat zhruba v 17:00. Dosud byla dílčí data prezentovaná už ráno. "Velmi často nejsou ještě správně přiřazená ke krajům, vyvolává to nepřesnosti," dodal.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.