Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

MMR o tři měsíce prodloužilo program na rozšíření bydlení pro uprchlíky / 30.05.2022

     Obce, kraje a jejich organizace budou mít o tři měsíce delší čas na podání žádostí o dotace na rozšíření bydlení pro uprchlíky. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které dotační titul připravilo, to dnes oznámilo ČTK. Příjem žádostí měl skončit 31. května. Úřad zároveň jedná o možných úpravách programu, aby podmínky byly vůči žadatelům vstřícnější a na dotace jich měl nárok co nejvyšší počet.

     MMR příjem žádostí zahájilo 20. dubna, k dnešku jich zájemci o dotace dokončili a podali 81 v objemu 139 milionů korun. Dalších 70 žádostí mají žadatelé podle resortu rozpracovaných. V programu je na podporu připraveno 900 milionů korun. K prodloužení příjmu žádostí do konce srpna úřad podle svého šéfa Ivana Bartoše (Piráti) přistoupil z důvodu pokračující ruské agrese na Ukrajině. Posledním možným termínem pro předložení dokladů k čerpání dotace je 31. prosinec. Nejzazší termín ukončení projektu je 28. února příštího roku.

     Bartoš dříve řekl, že předběžná poptávka o příspěvek z programu Ukrajina - rozšíření veřejných ubytovacích kapacit byla zhruba pětkrát vyšší než vyčleněné peníze.

     Na opravu a vznik obecních nebo krajských bytů MMR poskytne příspěvek nejvýše 120.000 korun na osobu. Týká se to bytů, které dříve nebyly technicky uzpůsobené k ubytování lidí. Na opravu ubytoven obce a kraje mohou čerpat maximálně 40.000 korun na osobu. Resort zároveň stanovil minimální standard vybavenosti, aby vždy šlo o důstojné ubytování.

     "Tyto byty budou následně po odchodu uprchlíků sloužit i pro naše občany, čímž se zároveň snažíme částečně řešit dostupnost bydlení, které minulé vlády nevěnovaly dostatek pozornosti. Jsou to byty pro potřeby České republiky,“ uvedl Bartoš.

     Dotace z programu Ukrajina slouží k pokrytí 85 procent nákladů, zbývajících 15 procent mají zajistit žadatelé. Na vybavení může připadnout pětina sumy. Bartoš před časem novinářům také řekl, že podle požadavků krajů by bylo třeba pro uprchlíky asi 50.000 ubytovacích míst.

    Od vpádu Ruska na Ukrajinu 24. února české úřady podle údajů ministerstva vnitra ukrajinským uprchlíkům vydaly 355.701 víz pro dočasnou ochranu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nedávno řekl, že v současné době je v ČR mezi 75 až 80 procenty z původně registrovaných běženců.

 

    

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.