Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Od pondělí se na dva týdny omezí život v Česku. Opět začne platit nouzový stav. / 04.10.2020

Od pondělí se na dva týdny omezí život v Česku. Opět začne platit nouzový stav, a to přesně po 140 dnech po jeho skončení na jaře. K povinnosti nosit roušky ve všech vnitřních prostorách a omezení otevírací doby restaurací a barů se od pondělí přidají další celoplošná opatření.

Omezení hromadných akcí

Vnitřní hromadné akce se budou moci pořádat v počtu pouhých deseti lidí. Venkovní akce mají limit dvojnásobný, tedy do počtu dvaceti lidí. Toto pravidlo se týká hromadných akcí, jako jsou cestovatelské přednášky, plesy a další.

Opatření ale bude mít podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly řadu výjimek. Mezi výjimkami se nachází například členové domácnosti, podnikatelské aktivity a výkon povolání obecně. Výjimky budou platit i pro zastupitelstva, soudce a orgány veřejné moci.

U stolu maximálně šest zákazníků

V restauracích a barech nadále platí omezení otevírací doby. Zařízení musí mít zavřeno od 22:00 do 6:00 ráno. K tomu se ale přidají další opatření. Mezi stoly musí být například rozestup, aby zákazníci od dvou různých stolů neseděli blíž než 1,5 metru. U jednoho stolu navíc může sedět pouze šest lidí. V restauraci pak nemůže být více lidí, než je míst k sezení.

„Důvod je jednoduchý. Nechceme, aby se aktivity spojené s nějakými oslavami přesunuly ze školních brázd nebo jiných míst do restauračních zařízení a tady zase docházelo k přenosu,“ vysvětloval ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Pokud si člověk zakoupí jídlo u výdejního okénka a konzumuje ho v blízkosti provozovny, musí se od ostatních držet dva metry daleko, pokud s ním nesdílí domácnost.

Zákaz akcí, kde se zpívá

Zásadní změnu pocítí především umělci, a to konkrétně zpěváci. Od pondělí jsou totiž zakázané veškeré akce, kde se převážně zpívá. Dotkne se to koncertů, muzikálů, oper a jiných představení a akcí, které jsou založené na zpěvu.

„Prostřednictvím zpěvu je velmi intenzivní šíření nákazy, proto to omezujeme,“ vysvětlil Roman Prymula nové opatření.

Omezená divadelní představení

Ani divadelní představení ale omezením neuniknou. Jejich činnost se sice nezakazuje, ale platí pro ně jistá opatření. Bude například omezena kapacita diváků na 500 lidí.

Navíc musí být dodržena vzdálenost mezi diváky (ale i mezi diváky a herci) dva metry. Pokud není z nějakého důvodu možné dodržet rozestupy, dají se využít jako alternativa plexiskla, která jsou k vidění v obchodech.

Nadále platí i to, že každý divák musí mít své jasně určené místo, na kterém se také většinu času bude nacházet. Navíc se nebude moct v divadlech prodávat jakékoliv občerstvení a přestávky u činohry budou podle ministra zdravotnictví také zrušeny. 

Sportovní akce bez diváků

Omezují se i sportovní akce a soutěže pořádané sportovními svazy. Sportovní utkání a soutěže se sice konat budou, ale bez diváků. Konkrétně je limit 130 lidí, do kterého se musí vejít sportovci, trenéři, rozhodčí, novináři a lidé, co se starají o organizaci.

„Po sportovních zápasech dochází k enormnímu shlukování osob,“ vysvětlil Prymula, proč tribuny budou příštích 14 dní zet prázdnotou.

Zavírání škol a omezení kroužků

Zvláštní opatření se od pondělí budou týkat škol. V plánu je totiž zavřít střední, vyšší odborné a základní umělecké školy. Ovšem pozor, pouze v místech, která jsou označena oranžově nebo červeně na krajském semaforu (nikoli podle okresů). Zelené jsou pouze čtyři kraje - a to Jihočeský, Liberecký, Královéhradecký a Olomoucký, kde bude výuka nadále probíhat. I tak ale platí několik výjimek.

Praktické výuky se zavírání škol týkat nebude, pouze teoretické. Na vysokých školách platí dosavadní pravidla - někde je zavedena dálková výuka, záleží na rozhodnutí hygien.

„Chceme na 14 dní zrušit prezenční výuku na středních školách a udělat výuku distanční. Tento postup umožňuje snížit nálož v populaci. Jsou to ale opatření krátkodobá,“ vysvětloval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu ve Sněmovně.

Na druhém stupni základních škol se navíc zakazuje tělesná výchova, nehledě na barvu semaforu. Podle Prymuly je rizikové především převlékání do cvičebního úboru. Proto bude nahrazena pouze procházkami.

Co se týče zájmových kroužků, rušit se nebudou. Platí ale omezení počtu dětí na 10 ve vnitřních prostorech a 20 ve venkovních prostorech. Stejně tak se neruší ani hudební výchova nebo družina. Nesmí se ale při hodinách zpívat.

Bohoslužby do sta lidí

Ani náboženské akce se nevyhnou omezením. Konkrétně se bude jednat o bohoslužby, kde má mít každý věřící své místo k sezení. Maximální počet účastníků bohoslužby je však 100 lidí a nesmí se zpívat.

„Musí všichni sedět a bohoslužby se musí obejít bez zpěvu, bez sborového zpěvu, který je velmi rizikový,“ vysvětlil Prymula.

Svatba ano, ale od 19. října jen malá

Speciální pravidla platí pro svatby a pohřby. Jich se omezení budou týkat až od 19. října, tedy ve chvíli, kdy opatření, která se zavádí od pondělí, by neměla už platit, protože uběhne 14 dní.

Omezení jsou ale poměrně přísná. Pro svatby a pohřby bude platit kapacita pouhých 30 osob. Opatření je opět na 14 dní do konce nouzového stavu.

Odkaz na článek

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.