Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Přehled: Co se mění od pondělí? / 20.11.2020

Vláda podle očekávání zmírnila část opatření proti šíření koronaviru. Od pondělí se prodlužuje otevírací doba obchodů, posouvá se zákaz nočního vycházení. V neděli ale obchody dál zůstanou zavřené. 

Klesající čísla nakažených koronavirem se od pondělka promítnou i do zmírnění některých ochranných opatření. Vláda v pátek schválila návrhy ministra zdravotnictví Jana Blatného, které vychází z protiepidemického systému PES. Podle jeho měřítek Česko kleslo z pátého na čtvrtý stupeň.

Od pondělí se prodlouží otevírací doba obchodů z dosavadních 20:00 až na 23:00. Až do jedenácti večer mohou mít otevřeno také výdejní okénka. 

Uvolnění se týká jen obchodů, které jsou už nyní otevřené. Ostatní provozovny, které musely v předchozích týdnech kvůli epidemii zavřít, si musejí počkat až na pokles stupnice PES na třetí stupeň. Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka by se mohly všechny obchody a služby otevřít od 30. listopadu.

V platnosti také zatím zůstává zákaz provozu obchodů v neděli a omezení počtu lidí v prostorách obchodu podle přepočtu jeden zákazník na 15 metrů čtverečních. Ministr Havlíček, který původně navrhl obě tato omezení zrušit, řekl, že ustoupil argumentům epidemiologů. Také uznal, že je třeba dodržovat harmonogram systému PES.

Ministr Blatný nicméně potvrdil, že omezení na počet zákazníků v obchodech se netýká dětí do šesti let. Rodiče s kočárky mohou do obchodu bez nákupního vozíku. 

Adekvátně s prodloužením otevírací doby obchodů se posune také začátek zákazu vycházení. Ten nyní platí od 21:00, od pondělí se budou moci lidé venku volně pohybovat do 23:00.
Rozšiřuje se také možnost společných akcí ze dvou na šest lidí pohromadě. Obřadů, jako jsou svatby, pohřby nebo bohoslužby, se bude moci účastnit až 20 osob místo dosavadních patnácti. 

Ministr Blatný potvrdil, že platí již dojednané uvolnění pro školy. Po žácích prvních a druhých tříd základních škol, kteří se vrátili k prezenční výuce už tento týden, se 25. listopadu přidají závěrečné ročníky středních škol a obnoví se v nich také praktická výuka ve skupinách do 20 studentů.

Ve stejném termínu se začnou učit skupiny do 20 studentů posledních ročníků na vysokých školách. Opět bude možná také prezenční výuka „jeden na jednoho“ na základních uměleckých školách a jazykových školách.

Už dříve tento týden také Blatný oznámil, že od pondělí 30. listopadu půjdou do škol děti z prvního stupně a žáci 9. ročníků, další třídy druhého stupně se budou ve škole střídat po týdnu.

Stejná opatření jako v běžných obchodech mají od pondělí platit pro farmářské trhy. Vláda také povolila prodej vánočních stromků, ozdob a kaprů, na trzích se budou moci prodávat i v neděli.

Novou výjimku ze zavřených obchodů dostali prodejci střeliva. Podle ministra Blatného si to vyžádali myslivci kvůli zvýšenému odstřelu divokých prasat, která mohou přenášet prasečí mor.

Po týdnech se otevřou také knihovny, i když se knihy budou půjčovat a vracet jen přes výdejní okénka. Od pondělí se mohou konat i teoretické a praktické závěrečné testy autoškol.

Systém PES hodnotí vývoj epidemie v Česku podle čtyř kritérií, každému přiřazuje bodovou hodnotu a jejich součtem je výsledné rizikové skóre, roli hraje i klesající nebo rostoucí trend. Podle jeho výše je země zařazena do jednoho z pěti stupňů, na který jsou navázána i opatření.

Nejpřísnější fialový stupeň začíná na 75 bodech, pod tento počet situace v ČR klesla minulou středu. Právě sedmidenní nezhoršování je podmínkou pro to, aby ministerstvo navrhlo zmírnění opatření. Pro zpřísnění stačí tři dny. 

Čtvrtý stupeň je označován jako „vážný stav“. „Počet nakažených v populaci je vysoký, je významné bezprostřední riziko dalšího zhoršování situace, trasování kontaktů je omezeno, probíhá komunitní šíření nákazy,“ uvádí se ve stručné definici.

Stále tak platí například povinné nošení roušek ve všech vnitřních prostorách, zavřená zůstavájí divadla, kina, muzea a galerie, bazény a vnitřní sportoviště. Až na výjimky také dál platí zákaz návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních a věznicích nebo zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech.

Odkaz na článek

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.