Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Přehled výjimek: které obchody a služby zůstanou otevřené a kam se smí / 21.10.2020

Vláda uveřejnila detailní výčet toho, jak je omezen pohyb nebo na které obchody a služby se nevztahuje zákaz provozu. Nová opatření vláda oznámila ve středu po poledni na tiskové konferenci. Kompletní výjimky z nových zákazů a nařízení ale uveřejnila až později. Seznam Zprávy nabízejí jejich přehled.

Opatření začíná platit ve čtvrtek v šest hodin ráno a skončí nejdříve 3. listopadu ve 23 hodin a 59 minut.

Omezení pohybu

Vláda zakázala volný pohyb na celém území Česka. Usnesení ale obsahuje řadu výjimek.

Lidé smí cestovat kvůli práci, za rodinou nebo osobami blízkými, na nákup potravin, léků, drogérie a dalších základních potřeb pro sebe nebo blízké, na úřady nebo k lékaři.

Smí se cestovat i do vlastních rekreačních objektů a také do zahraničí.

Dále na pohřby a svatby (ne v počtu vyšším než 10 osob), i na hřbitovy.

Lidé smí také chodit do parků a do přírody, podle ministra zdravotnictví je tak možné si jít například zaběhat. Společně se ale mohou setkávat nanejvýš dvě osoby. Výjimku mají členové jedné domácnosti a kolegové v práci.

Pro veřejná shromáždění, jako jsou demonstrace, nově platí omezení do 100 osob, a to pouze ve skupinkách po dvaceti a s rouškami.

Uzavřené služby a zrušená zábava

Druhé usnesení vlády, pod kterým je podepsaný premiér Andrej Babiš, zakazuje v zásadě všechny služby a volnočasové aktivity. Jmenovitě jsou to:

- koncerty a jiná hudební, divadelní, filmová a jiná umělecká představení včetně cirkusů a varieté,

- společný zpěv více než 5 osob ve vnitřních prostorech staveb, s výjimkou bydliště, a to i když se jedná o výkon práce nebo podnikatelské činnosti, s výjimkou mateřských škol,

- poutě a podobné tradiční akce,

- kongresy, vzdělávací akce a zkoušky v prezenční formě, veletrhy,

- provoz heren a kasin,

- provoz a používání sportovišť ve vnitřních prostorech (např. tělocvičny, hřiště, kluziště, kurty, ringy, herny bowlingu nebo kulečníku, tréninková zařízení) a vnitřních prostor venkovních sportovišť, tanečních studií, posiloven a fitness center, s výjimkou tělocviku na prvním stupni základního vzdělávání v základních školách a v mateřských školách,

- provoz a používání umělých koupališť (plavecký bazén, koupelový bazén, bazén pro kojence a batolata, brouzdaliště), wellness zařízení včetně saun, solárií a solných jeskyní, pokud se nejedná o poskytování zdravotních služeb poskytovatelem zdravotních služeb,

- návštěvy a prohlídky zoologických zahrad a botanických zahrad,

- návštěvy a prohlídky muzeí, galerií, výstavních prostor, hradů, zámků a obdobných historických nebo kulturních objektů, hvězdáren a planetárií,

- dětské kroužky a další zájmové činnosti včetně přípravy na vyučování,

- pití alkoholu na veřejnosti.

Hudební, taneční, herní a podobné společenské kluby a diskotéky musí zůstat zavřené pro veřejnost.

Zavřené obchody

Vládní usnesení zakazuje maloobchodní prodej a prodej a poskytování služeb v provozovnách. Ovšem s výjimkou:

- prodejen potravin, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží,

- lékáren, výdejen a prodejen zdravotnických prostředků,

- prodejen pohonných hmot, paliv,

- prodejen malých domácích zvířat, krmiva a dalších potřeb pro zvířata,

- prodejen brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží,

- prodejen novin a časopisů, tabákových výrobků a pokladen prodeje jízdenek,

- prádelen a čistíren,

- myček automobilů, provozoven servisu a oprav silničních vozidel, odtahových firem, prodejen náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím,

- provozoven umožňujících vyzvednutí zboží a zásilky,

- květinářství a prodejen zahrádkářských potřeb včetně osiva a sadby,

- kanceláří stavebních firem,

- prodejen textilního materiálu a textilní galanterie,

- opraváren elektrotechniky,

- provozoven realitního zprostředkování a činnosti účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence,

- zámečnictví a provozoven servisu dalších výrobků pro domácnost,

- provozoven oprav, údržby a instalací strojů a zařízení pro domácnost,

- pohřebnictví,

- prodejen domácích potřeb a železářství,

- provozoven sběru a výkupu surovin a kompostáren.

Zavřené hospody a hotely

Vláda zavřela všechny restaurace, hospody, kluby a další takzvaná stravovací zařízení.

Výjimku mají zaměstnanecké jídelny. Restaurace v hotelech a dalších ubytovacích zařízeních mohou otevřít jen pro ubytované a pouze mezi 6:00 a 20:00. V jídelnách, které zůstanou otevřené, navíc platí přísná pravidla – rozestupy, nanejvýš čtyři lidé u jednoho stolu, vypnutá hudba i wifi nebo zákaz tance.

Výdejní okénka mohou zůstat otevřená, ovšem se stejným časovým omezením, tedy od šesti ráno do osmi večer. V obchodních centrech mohou restaurace vydávat pouze jídlo s sebou.

Hotely a ubytovny mohou ubytovat pouze osoby s nařízenou pracovní povinností podle krizového zákona, cizince do doby opuštění území České republiky a cizince s pracovním povolením na území České republiky a osoby v izolaci nebo karanténě.

Ubytování bude legální i v případech, kdy stát nebo město bude potřebovat odlehčit nemocnicím nebo poskytovatelům sociálních služeb. Kdo se stihne ubytovat do čtvrtečních šesti hodin ráno, může svůj pobyt v klidu dokončit.

Obchodní centra

V obchodních domech nad 5000 metrů čtverečních nesmí být zapnutá wifi a provozovatel musí zajistit, aby se v nich neshromažďovali lidé například na místech určených k odpočinku. Pro jednotlivé obchody platí stejná pravidla a výjimky jako pro ostatní, otevřené tak mohou zůstat například lékárny a obchody s potravinami nebo krmivem pro zvířata.

Restaurace v obchodních centrech mohou vydávat pouze jídlo s sebou.

Některé obchody prodávají jak zboží, na které se vztahuje výjimka, tak sortiment, na který se výjimka nevztahuje. Jmenovitě jde podle vládního usnesení o prodej potravin v obchodech, kde je hlavním artiklem nějaké jiné zboží. Tyto obchody mohou otevřít pouze tu část, kde se prodávají potraviny či drogerie. Naopak obchody, které kromě jídla prodávají například oblečení, musejí tuto část uzavřít.

Odkaz na článek

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.