Hlavní prázdninová sezona se rozjela a Češi míří ve velkém na dovolené. Cestování po EU od začátku měsíce usnadňuje tzv. covidpas, což je univerzální certifikát (QR kód) prokazující očkování, test na covid nebo prodělanou nemoc. Ten může být digitální nebo na papíře. Konkrétní podmínky příjezdu se ale u jednotlivých destinací liší.
Například ve Španělsku nebo v Německu při příletu letadlem vyžadují navíc vyplnění národního příjezdového formuláře, stejně jako to po svých občanech žádá Česko.
Podmínky se stále mění, někdy i přes noc, a je potřeba mít to na zřeteli. Podrobnosti jsou k dispozici na webu dovolena2021.cz nebo na stránkách ministerstva zahraničí. Případně je lze před cestou konzultovat s cestovní kanceláří, pokud nevyrážíte po vlastní ose.
Pokud jsou pro návštěvu cílové země vyžadovány testy, tak by se neočkovaní lidé měli snažit zarezervovat si termín testu s co největším předstihem, protože někde jsou odběrná místa obsazená i více než na týden dopředu. Platí, že každý má nárok na dva PCR a čtyři antigenní testy měsíčně.
Testy si lidé mohou udělat ještě i na poslední chvíli před odletem přímo na letišti v Praze, ovšem to je krajně nouzová varianta. Jak již Právo upozornilo, za rychlý PCR test s výsledkem do dvou hodin se platí 7500 korun. V následujícím přehledu uvádíme podmínky, které je nutné splnit v oblíbených destinacích.
CHORVATSKO
BULHARSKO
POLSKO
NĚMECKO
RAKOUSKO
ITÁLIE
ŠPANĚLSKO
ŘECKO
EGYPT
TURECKO
Jaká jsou nově pravidla při pohybu po ČR
Na většině míst v Česku se vyžaduje předložení dokladu o bezinfekčnosti. Tím může být certifikát o ukončeném očkování s odstupem 14 dnů, potvrzení o prodělání nemoci v posledních 180 dnech, případně negativní test na covid.
Antigenní test nesmí být starší tří dnů, PCR lze využívat celý týden. I lidé, kteří teprve čekají na druhou dávku, musí předkládat negativní test. Uznat je možné také samotest provedený přímo na místě.
Všechna potvrzení (i pro nezletilé bez občanského průkazu) lze stáhnout na www.ocko.uzis.cz. Funguje rovněž mobilní aplikace Tečka, kam je možné ukládat i certifikáty příbuzných a dalších osob.
Při nejasnostech je k dispozici informační linka 1221. Bezinfekčnost se dokládá při vstupu do restaurace i zahrádky, v provozovnách služeb jako kadeřnictví či masáže, na koupalištích a v lázních, ve fitness centrech, v hotelech, penzionech a jiných ubytovacích zařízeních, v klubech, v divadle, kině, na koncertě, festivalu, sportovním utkání či jiné akci.
Co je třeba při návratu z ciziny
Formulář
Všichni lidé s výjimkou dětí do 6 let a některých vybraných skupin, kteří se vracejí ze zahraničního pobytu delšího než 12 hodin, musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář k případné pohraniční kontrole. To jde pouze přes internet na https://plf.uzis.cz/. Systém vygeneruje potvrzení, které si lze vytisknout nebo uložit do mobilu. Potvrzení automaticky dorazí i na e-mail.
Testy
U těch, kdo nejsou naočkovaní oběma dávkami anebo nejsou čerstvě po prodělání covidu, jsou při návratu povinné i testy, ať už antigenní, nebo PCR. Musí to být odborně provedené testy z akreditovaného centra.
Laické samotesty zakoupené v supermarketu se nepřipouští. Opět, testy nemusí mít děti do 6 let a některé skupiny jako pracovníci v mezinárodní dopravě. Podmínky se dál liší podle toho, z jaké země člověk přijíždí. Tzv. mapa cestovatele rozlišuje pět kategorií zemí, ale v praxi jde vlastně o tři kategorie:
1. Země s nízkým a středním rizikem nákazy (v zelené a oranžové barvě na mapě – například Chorvatsko či Nizozemsko): Stačí jeden test provedený buď ještě před vstupem do ČR, nebo nejpozději pět dní po příjezdu. Pokud je to až po vstupu, tak se musí nosit respirátor, dokud není znám výsledek. Karanténa ale není.
2. Země s vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy (světle a tmavě červené – například Španělsko i s Kanárskými ostrovy a Velká Británie): Cestuje-li člověk veřejnou dopravou (letadlo, vlak, autobus), je nutný test před započetím cesty, resp. potvrzení z testu.
Dopravci to mají povinnost kontrolovat. V ČR je pak nutnost podstoupit druhý, potvrzovací test, a to nejdříve 5. a nejpozději 14. den od příjezdu. Až do výsledku musí být dotyčný v karanténě. Cestuje-li se individuálně (osobní auto), není test před cestou potřeba, musí ale být 5. až 14. den po příjezdu do ČR. Do té doby je nařízena samoizolace.
3. Země s extrémním rizikem nákazy (černá barva – například Tunisko, Rusko, Indie): Zde jsou postupně nutné hned tři testy. Cestující musí mít potvrzení o negativním testu už před zahájením cesty. Dopravce ho navíc nesmí přijmout, pokud vedle formuláře neukáže také rezervaci na první potvrzovací test v ČR do 24 hodin od vstupu. Zde musí být dotyčný v karanténě až do výsledku dalšího testu, kterému se podrobí mezi 10. a 14. dnem od příjezdu.
Výsledky antigenních testů mohou být staré nanejvýš 48 hodin, u PCR 72 hodin. Testy musí kontrolovat i zaměstnavatel před návratem zaměstnance na pracoviště.