Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Přehledně: Co se mění od úterý / 19.01.2021

Ministři na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády představili novinky, které Čechy čekají v následujících týdnech. Otevřou papírnictví a prodejny dětských oděvů a obuvi, školy zůstanou zavřené. 

Česko je už čtvrtý týden v pátém stupni Protiepidemického systému (PES). Vláda dnes rozhodla o podobě boje s epidemií pro další týdny. Pokud se Poslanecká sněmovna nepostaví proti, země ani v únoru nevybředne z nouzového stavu. Do školy se zatím nevrátí děti, rodiče jim ale aspoň budou moct koupit nové boty či pastelky. 

Boty a pastelky pro děti
V 5. stupni PES zůstávají otevřené jen obchody se sortimentem, který vláda označila za nezbytný, tedy například s potravinami, drogerií, květinami či domácími potřebami. Nově se do seznamu výjimek dostanou i papírnictví a obchody prodávající dětské oblečení a obuv.

„S ohledem na sezónnost se množí požadavky mladých rodin na to, aby byla šance dětem koupit oblečení, protože dorůstají. Děti potřebují také papírenské potřeby,“ vysvětlil důvod pro rozšíření výjimek ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Stejně jako u ostatního nezbytného sortimentu bude platit, že obchody, které prodávají i jiné zboží, na něž se nevztahuje výjimka, nesmí toto zboží zákazníkům prodat. V praxi to tak bude znamenat, že například oděvní řetězce, které prodávají oblečení pro všechny věkové kategorie, budou moct prodávat pouze dětské oblečení. 

Zavřené školy
I když děti dostanou nové boty, zimní bundu či nové vodovky a sadu štětců, spolužákům se jimi v drtivé většině nepochlubí. Režim ve školách totiž zatím zůstává stejný, pro většinu dětí zůstává výuka na dálku. Do školy chodí jen prvňáci a druháci a také děti ze speciálních škol. Otevřené jsou i mateřské školy.

„Zatím není vhodné, aby se zvyšoval počet tříd, které navštěvují školy. Inkriminované ročníky, tedy maturanti a deváťáci, půjdou do školy jako první, jakmile to bude možné. Termín vám zatím neřeknu,“ uvedl ministr Blatný, který ještě režim ve školách chce doladit se šéfem resortu školství Robertem Plagou (za ANO). 

Žádost o prodloužení nouzového stavu
Nouzový stav nyní platí do pátku 22. ledna, vláda se dnes jednomyslně shodla na tom, že ve čtvrtek opět požádá Poslaneckou sněmovnu o jeho prodloužení. „Musíme pokračovat v opatřeních, která, zaplať pánbůh, zabrala. Všichni jsme viděli, jak rychle epidemie nabrala sílu po uvolnění koncem roku. To je riziko, které si už nemůžeme dovolit,“ řekl vicepremiér a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se chce kvůli žádosti v následujících dnech sejít s představiteli všech politických stran a potřebu prodloužení nouzového stavu jim vysvětlit. „V České republice je odhadem 400 tisíc osob starších 80 let. Víme, že ve chvíli, kdy tito lidé onemocní, asi třetina z nich skončí v nemocnici, což je zhruba 130 tisíc osob. A 20 procent z nich, tedy asi 26 tisíc lidí, potřebuje intenzivní péči. Kdyby se zrušila všechna opatření a epidemii by se nechal přirozený průběh, během tří týdnů bude výrazně překročena kapacita českého zdravotního systému. A to bude problém pro každého z nás, kdo by potřeboval běžnou necovidovou lékařskou péči,“ uvedl Blatný příklad, k čemu by podle něj došlo, kdyby nouzový stav v Česku nepokračoval.

Nouzový stav platí už od 5. října 2020, od 27. prosince téhož roku je systém PES na nejvyšším pátém stupni rizika. 

Kolik vakcín do Česka dorazí, ministerstvo neví
Zástupci Ministerstva zdravotnictví dnes měli jednat s firmou Pfizer, která už dříve upozornila, že dočasně bude muset snížit počty dodaných vakcín kvůli reorganizaci ve své výrobě, aby jich do budoucna mohla produkovat více. Původně se hovořilo až o 40procentním snížení dodávek.

O kolik vakcín méně do Česka dorazí a kdy, nechtěl ministr Blatný spekulovat. Přesná čísla novinářům neřekl. „Informace od dodavatele se často mění několikrát během dne, nebudu teď říkat přesně číslo a jak velká bude ta redukce,“ vysvětlil. Dodal, že i v této situaci není důvod k plošnému odkládání termínů očkování.

„Neustále trváme na tom, že do České republiky musí jít maximum dávek. Nemáme ale možnost to ovlivnit,“ dodal šéf resortu zdravotnictví.

V Praze se bude očkovat ve velkém
Až bude vakcín dostatek, mělo by se začít očkovat ve velkých očkovacích centrech. Zatímco Brno to své spustilo už před několika dny, Praha to své teprve připravuje. Vláda se dohodla s provozovatelem O2 Universum v pražských Vysočanech.

„S jeho vybudováním nám pomůže armáda. Uvolní až 500 vojáků v činné službě,“ uvedl Blatný. Ministerský předseda Andrej Babiš (ANO) už předtím na svém Twitteru oznámil, že pronájem objektu bude zdarma, stát zaplatí jen za energie. „V plánu je očkovat až deset tisíc lidí denně,“ napsal Babiš. 

Zdravotníci dostanou odměny
Představitelé vlády také naznačili, že jednají o dalších odměnách pro zdravotníky, kteří jsou jednou z profesí nejvíce vytížených koronavirovou krizí. Přesnou částku a komu půjde, však zástupci vlády neuvedli.

„Předpokládáme částku 10 miliard korun, ještě o tom budeme jednat s paní ministryní financí a zdravotními pojišťovnami. Mluvit teď o fixní částce asi není vhodné, protože je potřeba to rozdělit mezi všechny zdravotníky, nechceme, aby to šlo jen mezi lidi v nemocnicích, ale aby byli oceněni všichni,“ dodal ministr Jan Blatný.

Odkaz na článek

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.