Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Přehledně: Jaká opatření čekají na lyžaře v evropských střediscích / 29.10.2021

Milovníci zimních sportů by se měli letos dočkat. Zatím vše nasvědčuje tomu, že se lyžařské areály v Evropě otevřou, i když se návštěvníci musejí připravit na to, že musí plnit určité podmínky.

Rakousko

Rakousko bude vyžadovat od návštěvníků předkládání jednoto ze tří potvrzení (očkování/prodělání covid-19/test). Přísnější pravidla budou platit pro après-ski bary. Ti, kteří je budou chtít navštívit, musejí předložit tzv. 2,5 potvrzení (očkování/prodělání covid-19/PCR test). Antigenní testy se nebudou v tomto případě uznávat.

Před použitím lanovky se lidé musejí prokázat jedním ze tří potvrzení a současně si musí nasadit respirátor, dodává server deníku Krone.

Pokud by se v Rakousku zvýšil počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, razantně se zpřísní i pravidla pro neočkované milovníky zimních sportů. Pokud bude obsazeno více než 400 lůžek JIP, okamžitě přestávají platit antigenní testy a bude se vyžadovat 2,5 potvrzení (očkování/prodělání nemoci/negativní PCR test).

Jestliže se obsadí více než 500 lůžek na JIP pacienty nakaženými koronavirem, začne platit pravidlo dvou potvrzení. Restaurace a služby by mohli využívat jen plně očkovaní nebo lidé, kteří v posledních 180 dnech covid-19 prodělali.

Nejpřísnější opatření pro neočkované začne platit, když bude v nemocnicích obsazeno pacienty nakaženými koronavirem více než 600 lůžek JIP. V tu chvíli začíná pro všechny, kteří za sebou nemají plnou vakcinaci, platit přísný lockdown.

V Hintertuxu, Pitztalu a Kaunertaleru, stejně jako na ledovci v Söldenu, je už živo, píše server ADAC.de. Na dalších ledovcích by měla lyžařská sezóna brzy začít. V současnosti jsou zde vyžadovány respirátory FFP2 v gondolách, sedačkových lanovkách s kapotami a na přístupových plochách k lanovkám. Nosit je musí všichni od 15 let. Pro děti od 7 do 14 let stačí chirurgická rouška. Všichni, kteří využívají lanovku, se musejí prokázat jedním ze tří potvrzení. Letošní zimní sezónu chce 25. listopadu zahájit za těchto podmínek také středisko zimních sportů Ischgl.

Německo

Německo zahájí nadcházející lyžařskou sezónu s pravidlem předložení tří potvrzení (očkování/prodělání covid-19/test). Jedním z těchto potvrzení se budou lidé prokazovat už u lanovky. Všechny lanovky budou požadovat, aby si lidé nasadili roušku nebo respirátor.

Prvním lyžařským areálem, který v Německu zahájí sezónu, a to 19. listopadu, bude Zugspitze.

Švýcarsko

Přesné plány Švýcarska na nadcházející lyžařskou sezónu zatím nejsou známy. Švýcarský úřad pro veřejné zdraví (FOPH) zatím jen oznámil, že na všech uzavřených horských tratích a lanovkách, vlecích, sedačkových lanovkách i v uzavřených nádražních budovách, čekárnách a prodejních místech ski passů je povinné nosit ochranu nosu a úst. O tom, zda se bude povinně předkládat jedno ze tří potvrzení (očkování/prodělání nemoci/test), se stále diskutuje.

Povinnost předložení jednoho ze tří potvrzení avizoval už v létě malý lyžařský areál Fideriser Heuberge v kantonu Graubünden. Ve Švýcarsku se už lyžuje například v Zermattu a Saas-Fee. V současné době potřebují certifikát pouze lidé starší 16 let, kteří chtějí využít gastronomických služeb v interiéru.

Itálie

Také Itálie se rozhodla v zimních střediscích uplatnit pravidlo tří potvrzení, povinnost nosit ochranu nosu a úst a také požadavek na dodržování bezpečné vzdálenosti.

Všichni milovníci zimních sportů starší 12 let se musí prokázat jedním ze tří potvrzení (očkování/prodělání nemoci/test).

Uzavřené kabinkové lanovky a uzavřené sedačkové lanovky mohou být obsazeny maximálně z 80 procent. Otevřené sedačkové lanovky lze využívat na 100 procent. Lidé ale musejí dodržovat odstupy a nosit roušku. Skipasy by se měly primárně prodávat online.

Většina italských lyžařských středisek se bude otevírat od konce listopadu do začátku prosince. V Jižním Tyrolsku zahájil svou sezónu v polovině září ledovec Schnalstal.

Francie

Pravidla pro zimní sezonu zatím nejsou jasná ve Francii. Lyžařské areály by se měly otevřít koncem listopadu, na ledovci Le Grande-Motte už sezona odstartovala.

Odkaz na článek

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.