Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Přehledně: Jaká opatření od pondělí platí / 14.02.2021

Vláda v neděli na žádost hejtmanů vyhlásila nový nouzový stav od půlnoci z neděle na pondělí na dobu 14 dní. Většina dosavadních protiepidemických opatření zůstává v platnosti. Vláda však přidala několik výjimek a upravila provoz úřadů. Novinky přinášejí přehled od pondělí platných opatření.

Vláda u příležitosti vyhlášení nového nouzového stavu některá opatření od pondělí upravila.

Provoz úřadů a knihoven:

Úřady budou nově fungovat podle normálních úředních hodin, aby mohli lidé využívat jejich služeb. Důvodem je zamezení vytváření front a hromadění velkého množství lidí na jednom místě. O tuto úpravu žádali hejtmani i zástupci sněmovní opozice.

Otevřou se také výdejová okénka knihoven.

Nově bude možné vykonávat komisionální zkoušky.

Valné hromady firem:

Vláda umožní jednání orgánů firem, například představenstva nebo dozorčí rady, případně volbu členů například na valné hromadě.

V případě, že se zasedání bude účastnit více než deset lidí, je nutné, aby měli účastníci minimálně antigenní test, dodržovali rozestupy dva metry a používali respirátory nebo chirurgické roušky. Maximální počet osob je stanoven na 50, pokud nejde o zasedání nezbytné pro splnění zákonných povinností.

Ubytovací služby:

Ubytovacích služeb mohou od pondělí kromě lidí na služební cestě využít lidé, kteří cestují do jiného města za lékařem. Výjimka platí i pro jejich blízké, kteří je na cestě doprovázejí.

Ostatní opatření zůstávají v dosavadní podobě v platnosti až do 28. února.

Dosavadní opatření, která zůstávají v platnosti

Omezení pohybu:

Vláda zakázala pohyb lidí na celém území Česka od 21:00 do 4:59.

Opatření umožňují i v tento čas cesty do práce, výkon povolání a cesty domů.

Výjimku mají také lidé pro neodkladné cesty důvodu ochrany života, zdraví a majetku.

Do 500 metrů od domu je v době zákazu vycházení možné venčit psy.

Vláda také zakázala návštěvy pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče.

Pro veřejnost vláda uzavřela vleky a lanovky. V provozu zůstaly jen ty, které jsou důležité pro dopravní obslužnost, energetiku či záchranáře

Mezi 5:00 a 20:59 by se lidí neměli sházet ve větších skupinách než dvojicích. Výjimkou jsou například členové domácnosti nebo kolegové v práci.

Služby hotelů, penzionů a dalších zařízení:

Poskytování ubytovacích služeb je zakázáno už od 18. prosince.

Výjimku z tohoto zákazu mají lidé na služebních cestách, kteří se prokážou písemným potvrzením zaměstnavatele. Ty hoteliéři a další provozovatelé ubytovat mohou.

(Od pondělí budou mít výjimku i zmínění lidé cestující do nemocnice nebo za lékařem a jejich doprovod.)

Výjimku mají také osoby, kterým byla nařízena pracovní povinnost podle krizového zákona, a cizinci s oprávněním ke vstupu, kteří nemají jiné bydliště na území Česka.

Hotely a ubytovací zařízení mohou také využívat lidé v nařízené izolaci nebo karanténě.

Restaurace, obchody a alkohol na veřejnosti:

Pokračuje zákaz popíjení alkoholu na veřejnosti. Vláda to odůvodňuje obavou, že by se lidé mohli shlukovat před hospodami.

Platí omezení maloobchodního prodeje s výjimkou obchodů s potravinami, lékárny, drogérie, květinářství, optiky, galanterie či papírnictví. V prodejnách je povoleno nabízet jen zboží základní potřeby. Lidé tak v kamenných prodejnách nekoupí například spodní prádlo, obuv pro dospělé nebo elektroniku.

I nadále zůstávají pro veřejnost zavřené restaurace, hospody a další provozovny stravovacích služeb. Mohou prodávat jídlo a nápoje s sebou prostřednictvím výdejového okénka, rozvozu a podobně.

Vláda zakázala i prodej zboží na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách.

Kultura a sport:

Zakázány jsou koncerty, hudební, divadelní, filmová a jiná filmová představení cirkusů. Vládní nařízení nicméně pamatuje na to, že lze takové akce pořádat bez přímé účasti diváků.

Zavřené zůstávají plavecké bazény, wellness centra, sauny, solária a solné jeskyně.

Vláda také zakázala vstup veřejnosti do zoologických zahrad, botanických zahrad, muzeí, galerií nebo prostor hradů a zámků.

Odkaz na článek

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.