Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Informace o nákaze COVID - 19 na jednom místě

PŘEHLEDNĚ: Jaká opatření se mění od pondělí / 24.10.2021

Od pondělí se mění některá opaření proti šíření koronaviru. Týkají se nošení respirátoru či karantény. Novinky přinášejí pravidla, o nichž v týdnu rozhodla vláda, přehledně.

  • Nově budou muset lidé nosit respirátory na pracovištích. Výjimku budou mít ti, kteří jsou v kanceláři sami. Stanovena je i výjimka pro osoby, které se nacházejí ve stejný čas a na stejném místě, a to pokud je jejich vzdálenost od sebe nejméně 1,5 metru.
  • Zaměstnavatelé mají nařízeno vybavit zaměstnance respirátory v dostatečném počtu na každou pracovní směnu.
  • Nutné jsou také respirátory na hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků. Dosud to platilo pro akce od 10 osob výše.
  • Dál je povinné nošení respirátorů například ve veřejné dopravě či obchodech.
  • Zkrátí se doba karantény na sedm dní pro ty, kteří přišli do kontaktu s někým nakaženým. Ukončit ji ale musí negativním PCR testem. Dosud museli být lidé s podezřením na nákazu v karanténě dva týdny. 

K dalším změnám dojde od 1. listopadu. Zkrátí se doba platnosti PCR testů ze sedmi dnů na 72 hodin a u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.

V restauracích, klubech, diskotékách a podobných provozech bude zavedena kontrola dodržování bezinfekčnosti (očkování, test, prodělání nemoci) s tím, že provozovatel nesmí umožnit vstup zákazníkovi, který mu bezinfekčnost neprokáže.

Od listopadu také dojde k omezení úhrady preventivního testování obyvatel z veřejného zdravotního pojištění. Testy zdama budou mít pouze děti do 18 let, lidí po první dávce vakcíny či ti, kteří se nemohou očkovat.

Odkaz na článek