Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Přehledně: Pět změn, které vláda zavádí kvůli zbrzdění epidemie / 19.11.2021

Vláda schválila pravidelné plošné testování na základních a středních školách. Každotýdenní testování se týká také neočkovaných zaměstnanců a živnostníků.

Premiér v demisi Andrej Babiš na páteční tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že Česko nebude následovat příkladu Rakouska, které vyhlásilo celostátní lockdown a od února chce povinné očkování. Podle Babiše jeho vláda tyto kroky neudělá v žádném případě.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha začne opatření platit 6. prosince a naváže na již dříve schválená dvě kola plošného testování 22. a 29. listopadu. „Nyní tedy od dalšího týdne každé pondělí bude probíhat screeningové testování ve školách v zásadě za stejných podmínek (jako dříve),“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Již ve čtvrtek uvedl, že stát pro školy zajistí antigenní testy a očkovaní žáci se testovat nebudou. 

Testování zaměstnanců i živnostníků
Zaměstnavatelé budou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha od pondělí jednou týdně testovat neočkované pracovníky, ti se testu musejí podrobit. Opatření se týká také živnostníků. Nebude se vztahovat na očkované nad 60 let, jak o tom vláda uvažovala. Podniky budou moci k testování použít antigenní testy, včetně samotestovacích sad.

Firmy jsou podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka na testování připraveny, část jich testovala nepřetržitě. Není podle něj ani problém s nedostatkem testů. Distributoři jich mají momentálně na skladě tři miliony, což by podle Havlíčka mělo stačit na 14 dnů. 

Ošetřovné
Vláda dnes schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na krizové ošetřovné, které bude opět zavedeno v souvislosti s vysokým nárůstem pozitivně testovaných dětí a uzavíraných škol či jejich částí. Díky tomuto návrhu budou mít rodiče, kteří jsou doma se svými dětmi, nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření školy nebo třídy a nebo při nařízení individuální karantény dítěti. 

Ošetřovné bude navýšeno na 80 procent denního vyměřovacího základu. Rodiče dostanou minimálně 400 Kč na den. Krizové ošetřovné se bude vztahovat i na tzv. dohodáře, kteří odvádí pojistné. Podpora by se měla podle návrhu vyplácet zpětně od listopadu. K tomu, aby novela začala platit, musí ji ještě přijmout Sněmovna a Senát a podepsat prezident. 

Izolačka
Vláda také schválila opětovné zavedení mimořádného příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě, tedy tzv. izolačku. Zaměstnanci, kterému vznikl z důvodu nařízené karantény nárok na náhradu příjmu, bude příslušet za každý kalendářní den příspěvek ve výši 370 Kč, nejdéle však po dobu prvních 14 kalendářních dnů trvání nařízené karantény. Pokud součet příspěvku a náhrady příjmu přesáhne 90 % průměrného výdělku zaměstnance, příspěvek se sníží. Příspěvek má být vyplácen nejdéle do 30. června 2022.

Podpora by se měla podle návrhu vyplácet zpětně od listopadu. K tomu, aby novela začala platit, musí ji ještě přijmout Sněmovna a Senát a podepsat prezident. 

Home office
Úřady by měly kvůli epidemii covidu-19 co nejvíce využívat práci z domova, řekl novinářům po dnešním zasedání kabinetu v demisi premiér Andrej Babiš. Vláda dnes schválila doporučení náměstka pro státní službu Petra Hůrky, které obsahuje i další pokyny, jak by měly úřady s ohledem na epidemickou situaci fungovat.

Babiš řekl, že doporučení kopíruje stejný dokument, který vláda podpořila loni v září. Hůrka tehdy doporučil, aby úředníci na pracovišti s výjimkou vlastních uzavřených kanceláří pobývali výhradně se zakrytými dýchacími cestami. Kvůli hrozbě nemoci měly také úřady preferovat elektronický nebo telefonický kontakt a elektronické formuláře před papírovými, na místa určená pro styk s veřejností se doporučovalo nainstalovat přepážku.

Odkaz na článek

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.