Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Přehledně: Za jakých podmínek můžete vycestovat do zahraničí / 30.04.2021

Kam a za jakých podmínek je možné cestovat v době koronavirové? Seznam Zprávy přinášejí přehled aktuálně platných podmínek vstupu pro turisty, které zavedly jednotlivé evropské země. 

Podmínky cestování po členských zemích by měl sjednotit digitální zelený certifikát, takzvaný covidový pas. Návrh Evropské komise už schválil Europarlament a nyní je řada na jednotlivých členských zemích. Ke konečnému schválení by mohlo dojít už v červnu. Evropské státy zatím nejsou v podmínkách vstupu do země jednotné. Část z nich požaduje pouze negativní výsledek PCR testu, část pro cestující zavedla také povinnou karanténu, a některé nedovolují vstup turistům na svá území vůbec. Bez omezení mohou Češi v Evropě cestovat pouze do Albánie, Severní Makedonie a Andorry.  

Chorvatsko

Nejoblíbenější destinací Čechů je dlouhodobě Chorvatsko, jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Chorvatsko je v současné době turistům otevřeno. Podmínkou pro vstup do země je předložení negativního výsledku PCR nebo antigenního testu, který nesmí být starší než 48 hodin. Chorvatsko také umožňuje příjezd lidem, kteří mají ukončené očkování a od poslední dávky uplynulo minimálně 14 dní. Stejné podmínky platí i pro osoby, které prodělaly onemocnění covid-19. Na nadcházející sezonu se Chorvatsko chystá i tím, že přednostně očkuje zaměstnance v turistickém ruchu. Stejně jako minulý rok i letos se bude dát do Chorvatska cestovat vlakem. Společnost RegioJet zahájila prodej jízdenek už v únoru a provoz má začít 28. května. Podle informací webu Z dopravy jsou už některé spoje vyprodané. Zájem stoupl po oznámení Chorvatska, že bude přijímat i antigenní testy.  

Slovensko

Cestování na Slovensko je momentálně komplikovanější než do Chorvatska. Před příjezdem je povinné se registrovat prostřednictvím elektronického formuláře. Následně se cestující musí podrobit čtrnáctidenní karanténě, kterou může ukončit nejdříve osmý den, kdy mu po otestování vyjde negativní výsledek PCR testu. Jiné podmínky mohou využít lidé, kteří obdrželi vakcínu proti onemocnění covid-19, nebo lidé, kteří jej prodělali v posledních 180 dnech. V tomto případě platí, že musí podstoupit PCR (maximálně 72 hodin starý) nebo antigenní test (maximálně 48 hodin starý) před příjezdem do země a vyplnit elektronický formulář. Po příjezdu na Slovensko mohou ihned podstoupit další PCR test a v případě negativního výsledku nemusí jít do karantény.  

Podmínky pro příjezd očkovaných na Slovensko

V případě očkování mRNA vakcínou, jedná se o látky od společností Pfizer/BioNTech nebo Moderna, musí od druhé dávky uplynout minimálně 14 dní. Při obdržení vektorové vakcíny, například od firmy AstraZeneca nebo Johnson & Johnson, musí od první dávky uplynout minimálně čtyři týdny.

Itálie

V Itálii momentálně platí povinnost předložit po příjezdu negativní výsledek PCR nebo antigenního testu, který nesmí být starší než 48 hodin. Po vstupu do země je také nutné podstoupit pětidenní karanténu a po ní absolvovat další test na covid-19. Současně cestující musí před příjezdem vyplnit dva formuláře – čestné prohlášení a nahlášení příjezdu italským zdravotnickým zařízením. Tyto podmínky jsou zatím platné do 30. dubna. Na stránkách italského ministerstva zdravotnictví si zodpovězením několika krátkých otázek můžete ověřit, jaké podmínky pro vás aktuálně platí. Itálie navíc začala používat vlastní „zelený pas“, který umožňuje cestování mezi regiony a vztahuje se i na turisty. Podmínkou k obdržení pasu je dokončené očkování, prodělání onemocnění covid-19 nebo negativní výsledek antigenního či PCR testu.  

Rakousko

Před příjezdem do Rakouska je potřeba také vyplnit formulář, absolvovat PCR nebo antigenní test a posléze absolvovat desetidenní karanténu. Negativní výsledek PCR testu nesmí být starší než 72 hodin, antigenní pak 48 hodin. Karanténu lze nejdříve ukončit pátý den, a to absolvováním dalšího PCR nebo antigenního testu a následně předložením negativního výsledku. Toto opatření se nevztahuje na tranzit, do kterého Rakousko započítává i cestu na mezinárodní letiště Schwechat u Vídně.  

Řecko

Řecko je stejně jako Chorvatsko velmi závislé na letní turistické sezoně. Momentálně proto umožňuje vstup do země lidem, kteří předloží negativní výsledek PCR testu ne starší než 72 hodin, nebo se prokážou ukončeným očkováním, kdy od poslední dávky musí uplynout minimálně 14 dní. Stejně jako většina zemí i Řecko požaduje po cestujících yplnit příjezdový formulář, nejpozději 24 hodin před příjezdem do země. Cestující pak obdrží QR kód, jenž mimo jiné slouží i k namátkovému testu, který jim mohou provést po vstupu do Řecka. 

Španělsko

Španělsko umožňuje cestujícím vstup do země pouze na základě negativního výsledku PCR testu, který nesmí být starší než 72 hodin. Před příjezdem je také povinné vyplnit elektronický formulář. V případě cesty na Kanárské ostrovy je nutné předložit negativní výsledek testu ubytovacím zařízením. Na území celého Španělska až do 9. května 2021 platí nouzový stav a prozatím i noční zákaz vycházení v době od 23:00 do 06:00 hodin.Podmínky pro vstup do jednotlivých zemí si můžete prohlédnout v následující mapě. Jedná se o pravidla pro cestování bez udání důvodu nebo za účelem turismu. Podmínky se mohou lišit v případě pracovních cest a jiných neodkladných záležitostí, tranzitu nebo pokud do dané země plánujete cestu z jiného státu než ČR. Podrobné informace jsou i na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. 

Co dělat po návratu do Česka?

Pro vstup do Česka platí takzvaný cestovatelský semafor, který Ministerstvo zahraničních věcí pravidelně aktualizuje na základě míry rizika nákazy v jednotlivých zemích. Rozděleny jsou do pěti kategorií, od kterých se pak odvíjejí podmínky vstupu do Česka. Nejvíce zemí v Evropě patří do zemí s velmi vysokým nebo vysokým rizikem nákazy. V kategorii s nízkým rizikem nákazy není momentálně žádná evropská země. Se středním rizikem nákazy je na mapě Evropy pouze Finsko, Island, Irsko a Portugalsko. Podrobná pravidla si můžete prohlédnout v tabulce pod mapou.  

Češi mají navíc úplný zákaz vycestovat do zemí s extrémním rizikem nákazy. Jedná se o státy, kde je rozšířená jihoafrická, brazilská nebo indická varianta koronaviru. Toto opatření Ministerstva zdravotnictví zatím platí do 31. května. Jedná se o Botswanu, Brazílii, Svazijsko, Indii, Jihoafrickou republiku, Keňu, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Peru, Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambii a Zimbabwe.

Odkaz na článek

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.