Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Poslanci schválili prodloužení stavu nouze do 30. 4. 2020 / 07.04.2020

Vláda žádala o prodloužení stavu nouze po 11. dubnu o další měsíc, opozice chtěla dobu zkrátit. Zákonodárci se kvůli srozumitelnosti data nakonec shodli na období do 30. dubna.

Sněmovna v úterý po 7hodinovém jednání schválila prodloužení nouzového stavu o další dva týdny. Stav tak v zemi potrvá nejméně do 30. dubna. Původně měl nouzový stav v Česku skončit 11. dubna.

Návrh vlády schválilo 90 poslanců ze 101 přítomných, 5 bylo proti. Původně vláda na návrh Ústředního krizového štábu iniciovala další prodloužení nouzového stavu o 30 dní (do 11. května), opozice však ve Sněmovně prosazovala dvě mírnější varianty - buď stav prodloužit o dva týdny, anebo do konce dubna.

„Vím, že pro občany nebude ten stav jednoduchý. Vláda vyhlásila nouzový stav z důvodu ohrožení zdraví kvůli prokázaní vyskytu koronaviru na našem území. V tuto chvíli jsme přesvědčeni, že všechny podmínky vyhlášení nouzového stavu jsou naplněny i nadále,“ avizoval premiér Andrej Babiš s tím, že zdraví českých obyvatel je i dál v ohrožení.

S názorem premiéra se ztotožňuje i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula nebo šéf ÚKŠ Jan Hamáček.

„Kdybych měl zmínit citát Winstona Churchilla, tak jsme na konci začátku, ale ještě zdaleka to není konec,“ dodal Hamáček s tím, že nakažení i dál rostou, přestože se epidemii Česku daří významně mírnit.

STAN, TOP 09 a KDU-ČSL chtěly nouzový stav prodloužit o dva týdny. Piráti, komunisté a hnutí SPD byli pro variantu do 30. dubna - je to podle nich pro občany srozumitelnější datum.

Sněmovna nejdříve zjišťovala podporu všech tří variant, o jejichž podpoře postupně poslanci hlasovali. Zatímco pro prodloužení o 30 dnů zvedlo ruku 48 koaličních poslanců z celkých 101 přítomných, pro variantu do 30. dubna to bylo 84. Poslední možnost prodloužení o 14 dní podpořilo 36 poslanců. Zákonodárci proto po sedmi hodinách jednání hlasovali o nejúspěšnější variantě - posunutí nouzového stavu do 30. dubna.

Nouzový stav umožňuje držet v chodu mimořádná opatření, která vláda v boji s koronavirem zavedla. Může totiž přechodně omezit některá garantovaná práva osob, kvůli řešení mimořádné události. Je to třeba zákaz cestovat ze země, omezení volného pohybu nebo zavření restaurací a provozoven. Vládě také umožňuje rychleji objednávat ochranné pomůcky - v běžném zákonném režimu by k tomu musela vypisovat veřejné zakázky.

„Prosím vás o to, abyste vládě s žádostí o prodloužení nouzového stavu vyhověli. Zastavit ho teď by znamenalo vzít hasičům uprostřed operace hasicí stříkačku,“ dodal.

V rámci nouzového stavu může vláda jednotlivá opatření dál měnit - některá může uvolnit, další naopak zpřísnit. „Vláda se sešla 15krát a přijala více než 164 usnesení,“ zopakoval Babiš.

Odkaz: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nouzovy-stav-se-prodlouzi-do-30-dubna-98585?seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=327511&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

 

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.