Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Red Monster připravuje digitální on-line kurzy pro výuku ukrajinských dětí / 24.03.2022

Nakladatelství Unicorn Publishing připravuje digitální on-line kurzy pro ukrajinské děti (https://redmonster.net.ua), které rozšíří stávající edici kurzů Red Monster (https://redmonster.cz). Kurzy v ukrajinštině budou zdarma k dispozici všem ukrajinským dětem; těm, které opustily Ukrajinu, stejně jako těm, které na Ukrajině zůstaly. Kurzy postupně pokryjí kompletní učivo pro základní školy, podobně jako je tomu u české edice kurzů Red Monster. Zároveň vzniká i digitální on-line kurz češtiny pro Ukrajince. Všechny kurzy vytvoří ukrajinští učitelé, kteří uprchli do České republiky před válečným konfliktem. 

„Našim cílem je vytvořit ucelenou sadu digitálních online kurzů dle současných ukrajinských školských vzdělávacích plánů. Ukrajinské děti budou moci kurzy bezplatně používat na svých mobilech, tabletech nebo počítačích, ať už budou kdekoliv, v jakékoli zemi, do které uprchly. Stejnou možnost ale budou mít i děti, které zůstaly na Ukrajině. Kurzy usnadní učitelům integraci ukrajinských dětí do výuky a současně umožní pokračování výuky v jejich rodném jazyce, včetně výuky ukrajinštiny a ukrajinských reálií. Jsme přesvědčeni, že tyto kurzy pomohou nejen nyní, ale budou využívány i při výuce po skončení válečného konfliktu,“ vysvětluje Marek Beránek, ředitel soukromé vysoké školy Unicorn University, pod kterou patří nakladatelství Unicorn Publishing. 

Unicorn Publishing postupně vytvoří více než 100 samostatných kurzů, které pokryjí kompletní škálu předmětů vyučovaných na ukrajinských základních školách. Doplní sadu již existujících kurzů pod hlavičkou „ZNO na 200“ (https://znona200.net), což jsou kurzy určené pro přípravu středoškoláků na ukrajinskou maturitu, které Unicorn Publishing poskytuje ukrajinským studentům již 2 roky. První dva kurzy pro děti Арифметичні дії множення і ділення (Matematika – malá násobilka) a Неправильні дієслова (Angličtina – nepravidelná slovesa) jsou již k dispozici na (https://redmonster.net.ua). Další kurzy budou postupně přidávány podle toho, jak rychle se je podaří dokončit. Cílem nicméně je, aby kompletní sada kurzů pro žáky ukrajinských základních škol byla dokončena nejpozději do 6 měsíců (do září 2022). 

Kurzy pro ukrajinské děti částečně vzniknou s využitím existujících kurzů z české edice Red Monster. To se týká např. kurzů matematiky, fyziky a některých dalších, které budou přeloženy a přizpůsobeny ukrajinským školským vzdělávacím plánům. Bude ale také potřeba vytvořit zcela nové kurzy. Kurzy ukrajinštiny, geografie a historie Ukrajiny proto vytvoří přímo ukrajinští učitelé. Ve vydavatelství Unicorn Publishing za tímto účelem vzniklo více než 50 pracovních pozic určených zejména pro učitele, kteří uprchli z Ukrajiny, ale i další uprchlé Ukrajince, kteří mají zkušenosti s pedagogikou, psaním, korekturou nebo překladatelstvím. Aktuálně je obsazeno cca 10 pracovních pozic. Unicorn Publishing proto i touto cestou hledá zhruba 40 lidí, kteří budou spolupracovat na vytváření kurzů. Všichni se stanou řádnými zaměstnanci vydavatelství.

Kurz češtiny pro Ukrajince

Unicorn Publishing na svém portálu redmonster.cz současně zdarma zpřístupnil digitální on-line kurz českého jazyka pro Ukrajince. Zájemci se naučí základní české fráze, budou schopni si zavolat pomoc nebo se zeptat na cestu. Kurz zahrnuje také kontakty na policii, hasiče či sanitku. Tento kurz je průběžně rozšiřován o nové lekce s cílem pomoci Ukrajincům připravit se na každodenní komunikaci v českém jazyce.

O Red Monster

Unicorn Publishing v edici Red Monster poskytuje digitální online vzdělávací kurzy pro školy, firmy, jednotlivce a širokou veřejnost. Výukové materiály připravují učitelé a odpovídají Rámcovým vzdělávacím programům MŠMT. Red Monster publikoval už přes 60 českých kurzů, které aktivně studuje více než 30 tisíc žáků. Postupně vznikají Red Monster kurzy i ve slovenské edici. K dispozici jsou kurzy ZNOna200 pro ukrajinské maturanty. V roce 2019 kurzy Red Monster obdržely cenu Microsoft Award v kategorii Školství, vzdělávání a neziskové organizace. O rok později pak získaly i cenu Pozoruhodný produkt 2020 udělenou magazínem BusinessIT.cz.

 

 

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.