Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Registrace startuje. Senioři mohou využít i linku 1221 či lékaře / 15.01.2021

Registrovat na očkování proti COVID - 19 se můžete prostřednictvím tohoto odkazu

Senioři, kteří nejsou zkušení v práci s počítačem, mohou pro registraci k očkování využít od pátku linku 1221, pomoc příbuzných či praktických lékařů. K vakcinaci se budou moci přihlásit od příštího týdne i v některých lékárnách. Ti, kteří se nebudou moci ze zdravotních důvodů k očkování dostavit, budou moci využít mobilní tým. Ten je buď přímo naočkuje, nebo převeze na místo, kde vakcínu dostanou.

Testování seniorů starších 80 let začne od pátku 15. ledna. Jednou z možností, jak se o vakcínu přihlásit je web crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz. Pořadí bude určovat rychlost přihlášení.

Zájemce o očkování nejprve na webu při vstupu do formuláře zadá telefonní číslo, na které mu přijde PIN kód pro potvrzení, což je bezpečnostní opatření proti neoprávněnému přihlašování ze strany robotických počítačových programů. Přihlášený bude poté zadávat jméno, trvalé bydliště, rodné číslo a údaje o své zdravotní pojišťovně. Vybere si také preferované místo, kde se chce nechat očkovat.

„Senioři, kteří nejsou příliš zkušení s počítačem, mohou využít linku 1221 či pomoc svých příbuzných,” sdělil ministr Blatný. Pomoci seniorům s přihlašováním mohou také například praktičtí lékaři.

Lékárníci se zapojí za týden

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek jednal podle informací Novinek také s prezidentem České lékárnické komory Alešem Krebsem o tom, aby se mohli zájemci registrovat v jakékoli lékárně. „Lékárník by s ním prošel rezervaci na webu,” nastínil dříve Blatný.

Po jednání sdělila Novinkám mluvčí České lékárenské komory Michaela Bažantová, že registrace pacientů k očkování proti covid-19 přes lékárny bude možná jako poslední varianta, zřejmě od příštího týdne.

„Registrace v lékárně nebude k dispozici ihned od zítřejšího dne, ale pravděpodobně během příštího týdne. Nelze předpokládat, že budou zapojené všechny lékárny. Registrující lékárna bude označena pro veřejnost plakátem ministerstva zdravotnictví,” uvedla ve čtvrtek Bažantová.

Zaregistrovaný bude pak na čekacím seznamu a když se pro něj místo uvolní, bude mu zarezervováno. Volná místa budou do systému zadávat přímo centra s tím, kolik dostanou vakcín. „Dopředu vždy týden bude vidět, kolik je volných míst,” řekl Blatný.

Senioři mohu využít mobilní týmy

Pro seniory, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou dostavit do vakcinačního centra, protože jsou například nepohybliví, budou připraveny speciální mobilní týmy. Jeden z těch týmu je například v Brně, jiné se budou ještě zřizovat.

„Počítá se s tím, že lidé, kteří se nemohou pohybovat, budou očkováni ve svých domovech, nebo budou převezeni na místo, co je nejblíže. Těch lidí je omezené množství, v žádném případě na ně nebude zapomenuto a svou vakcínu dostanou,” sdělil Novinkám ministr.

Lidí v kategorii 80 let a více je v České republice pak přibližně 400 tisíc, podle Blatného by měli být proočkováni do února.

Odkaz na článek 

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.