Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Roušky budou od čtvrtka povinné ve vnitřních prostorách v celém Česku / 09.09.2020

Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci a rekordním nárůstům nových případů bude od čtvrtka platit povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách budov v celém Česku. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to ve středu oznámil na Twitteru. 

Ministr se na tom dohodl na mimořádném středečním jednání Centrálního řídícího týmu Chytré karantény v návaznosti na čísla z posledních dní. Za úterý v Česku přibylo rekordních 1164 nových případů nákazy. V předchozích dnech se čísla pohybovala od přibližně 500 do zhruba 700 nově diagnostikovaných případů.  

Podrobnosti o plošném zpřísnění protiepidemiologických opatření resort zveřejní během dne. Vláda přešla na systém Chytré karantény a vytvořila tzv. covidový semafor, který barevně odstupňovává míru šíření nákazy v českých regionech a podle toho umožňuje odhadnout, jaká opatření by se v případě zhoršení tamní situace zaváděla, aby se už celoplošná opatření nemusela vracet.  

„Někteří naši občané mají pocit, že tu covid není, někdo si ho vymyslel a neexistuje. Je potřeba brát ten vir vážně a ministerstvo zdravotnictví reaguje na tu situaci, protože dospěli k závěru, že počty narůstají i jinde než ve středních Čechách a v Praze,” okomentoval rozhodnutí premiér.  

Vojtěch chtěl zpřísnit opatření už před zhruba třemi týdny, kdy bylo oznámeno, že roušky budou povinné ve školách. Premiér následně takový krok dementoval a uvedl, že se nic měnit nebude. Podle Babiše tehdy šlo pouze o materiál k diskusi a Vojtěcha uvedli v omyl odborné resortní týmy. Výsledkem pak byl konec epidemiologa Rastislava Maďara na ministerstvu.  

Celoplošně, až doteď, bylo nutné na základě nařízení ministerstva zdravotnictví mít zakrytá ústa a nos ve veřejné dopravě, na úřadech a v sociálních a zdravotnických zařízeních.Nejpřísnější opatření pak doposud byla v Praze, která zatím jako jediný „okres“ svítí na semaforu oranžově. To značí třetí nejvážnější stupeň ze čtyř a počínající komunitní přenos.  

Pražané kromě výše zmíněných republikových opatření musí roušky nosit v nádražních halách, na letišti Václava Havla a od středy nově také v obchodech a obchodních centrech. Pražští hygienici taktéž omezili noční otevírací dobu restaurací a barů, které musí mít zavřeno od půlnoci do šesti ráno.

Odkaz na článek

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.