Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Rozjíždí se „sčítání“ uprchlíků v Česku. Musí se hlásit k prodloužení víz / 03.02.2023

Prvním krokem k ročnímu prodloužení platnosti dočasné ochrany pro válečné uprchlíky z Ukrajiny je on-line registrace termínu na úřadu. Právě nutnost přístupu k internetu přitom odborníci kritizují.

Článek

Během pondělí spustilo Ministerstvo vnitra registraci pro ukrajinské uprchlíky, kteří chtějí i nadále zůstat v České republice. Původní víza dočasné ochrany totiž byla vystavená s platností do 31. březnu 2023. 

K jejímu prodloužení je nutné absolvovat dva kroky – nejdříve se prostřednictvím on-line formuláře zaregistrovat a rezervovat si termín, následně se pak ve vybraném termínu dostavit na pracoviště Ministerstva vnitra.

On-line registraci bude možné provést do 31. března. Splněním tohoto kroku se uprchlíkům prodlouží platnost dočasné ochrany do 30. září. Právě do tohoto data je pak nutné stihnout osobní návštěvu úředníků.

 

Do 15. února funguje on-line registrace v pilotním režimu. „Během této doby dojde k jeho ladění a donastavení. Je tedy nutné počítat s možnými technickými odstávkami,“ upozorňuje Hana Malá z tiskového oddělení Ministerstva vnitra.

Podle informací Seznam Zpráv od různých neziskových organizací, které uprchlíkům pomáhají s integrací, měl systém skutečně první den drobné potíže, registrace se ale v průběhu dne dařily.

„Prodlužování dočasné ochrany bude probíhat až do konce března, není tedy nutné se registrovat hned v pondělí,“ uklidňuje Markéta Fišarová z Mezinárodní organizace pro migraci.

Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci, pak oceňuje, že systém byl organizacím v předstihu představený. Ta zmiňuje, že i informovanost mezi uprchlíky o tom, že je nutné se přeregistrovat, je vysoká.

 

Skutečný počet uprchlíků v Česku stále nejasný

Oficiálně má stát informace o tom, že od začátku války na Ukrajině se vydalo přes 483 tisíc víz dočasné ochrany, tato data ovšem nejsou očištěná o uprchlíky, kteří se vrátili zpět do své země nebo pokračovali na své cestě dál.

Podle dřívějších výroků ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) by se přeregistrování mohlo týkat zhruba 300 tisíc válečných uprchlíků, kteří v České republice nejspíš zůstali.

 

Na dotaz Seznam Zpráv, jestli existují odhady o tom, kolik lidí bude potřeba přeregistrovat, ovšem tiskové oddělení Ministerstva vnitra uvedlo, že je to předčasná otázka. „Přesná čísla budou k dispozici až po skončení registrace,“ reagovala Hana Malá z Ministerstva vnitra.

Právě přeregistrace Ukrajinců s dočasnou ochranou tak poskytne po roce trvání války první data o tom, kolik uprchlíků v České republice skutečně zůstalo. A stát se snaží ověřit i to, kde mají Ukrajinci hlášený pobyt. Stejně tak budou chtít úřady vědět název a adresu školy, kam je přihlášené dítě k plnění povinné školní docházky, případně jakou navštěvuje mateřskou školu.

Informace o vzdělávání na středních či vysokých školách bude možné nahlásit dobrovolně v rámci dotazníku, protože není ze zákona povinné další vzdělávací zařízení navštěvovat.

 

Jedině on-line? Může to být problém

Přímo v zákoně, podle kterého se bude postupovat a který byl schválený během ledna, stojí, že k jinému postupu se „nepřihlíží“. Tedy neexistuje jiná možnost prodloužení než přes on-line registraci.

Právě proti tomu ovšem mají odborníci z neziskových organizací výhrady. „Pro lidi, kteří nemají přístup k internetu, to je problém,“ říká Magda Faltová.

 

Oficiální videonávod pro registraci:

V takovém případě musí váleční uprchlíci vyhledat pomoc právě organizací, které pomáhají s integrací cizinců. „Naše představa byla, že přijdou na KACPU a někdo to s nimi projde,“ dodává Magda Faltová.

Blanka Tollarová z Konsorcia nevládních organizací pracující s migranty zase zmiňuje možnost písemného podání. „Pro mnoho lidí je to bariéra a nemají e-mailovou adresu. Ale rozumíme tomu, že to musí ministerstvo celé zadministrovat,“ říká Blanka Tollarová, která zároveň působí jako koordinátorka platformy Pomáhej Ukrajině.

Naopak Markéta Fišarová z Mezinárodní organizace pro migrace v on-line registraci nevidí problém. „Část lidí například žádá o dávky úřady práce a velká část to už v on-line dělá,“ zmiňuje odbornice.

 

Odkaz na článek

 

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.