Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Tisíce testů navíc / 28.04.2020

Tisíce testů navíc. Hejtmanství vyjednalo rozšíření testování na covid-19

Až čtyři tisícovky testů navíc oproti původnímu plánu provedou zdravotníci v odběrových stanech v Olomouci, Litovli a Uničově. Rozšíření testování na onemocnění covid-19 zajistil pro obyvatele Olomouckého kraje hejtman Ladislav Okleštěk ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví, Univerzitou Palackého a olomouckou Fakultní nemocnicí.

„Slíbil jsem, že se zasadím o to, aby v regionu bylo otestováno co největší množství lidí. Po dohodě s dalšími účastníky celého projektu se záměr podařilo realizovat. Teď uvidíme, jestli zájem obyvatel i dál potrvá,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk.

Zájem lidí o historicky unikátní plošné testování kolektivní imunity přitom překvapil organizátory hned na počátku. Jen několik hodin po spuštění registrace byla většina termínů rozebrána.

Díky rychlejšímu procesu testování v kraji se navíc o jeden den zkrátí nábor do studie kolektivní imunity - ukončený bude v pátek 1. května.

„Všichni účastníci, kteří se zaregistrovali na sobotu 2. května, se mohou dostavit na odběr už ode dneška až do pátku 1. května – vždy mezi osmou a osmnáctou hodinou. Na místě oznámí, že byli registrováni na sobotu a zdravotníci s nimi vše vyřídí,“ uvedl Peter Vanek z Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého.

V Litovli a Uničově budou ode dneška provedeny odběry už jen registrovaným dobrovolníkům, zatímco v Olomouci se mohou nechat otestovat lidé i bez registrace. Zdravotníci čekají především na zájemce ve věku 18 až 39 let. Kohorta této věkové skupiny je totiž ve vzorku testovaných zastoupená nejméně.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.