Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Unikátní testovací program skončil / 02.05.2020

V Olomouckém kraji skončilo v pátek 1. května historicky unikátní plošné testování kolektivní imunity v souvislosti s onemocněním covid-19. Původně se ho mělo zúčastnit zhruba sedm tisíc lidí, hejtmanství však zajistilo s ohledem na velký zájem dobrovolníků další tisíce testů navíc. Nakonec se tak do studie zapojilo zhruba devět a půl tisíce osob.

„Předběžné výsledky oznámí Ministerstvo zdravotnictví ve středu 6. května. Oproti původnímu předpokladu se kraji podařilo zařídit dalších čtyři tisíce testů. To je dobrá zpráva, protože tak odborníci dostanou relevantnější data o průběhu nákazy v regionu. Velmi děkuji všem lidem, kteří se do programu zapojili, nejen dobrovolníkům, kteří se přišli otestovat, ale i zdravotnickému personálu, epidemiologům, vojákům a policistům,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, který se na covid-19 nechal dobrovolně otestovat mezi prvními.

Odběry vzorků prováděli lékaři s epidemiology v Olomouci, Litovli a Uničově. Výsledky mají vědcům umožnit rychlejší nalezení vakcíny a pochopit, jak se virus v populaci šíří a kolik lidí nákazu prodělalo, aniž měli klinické příznaky.

„Zhruba šedesát procent všech testů jsme odebrali v Olomouci, zbytek v Uničově a Litovli. Testovala se krev přímo ze žil dobrovolníků, což nám zaručí velmi průkazné výsledky testů,“ dodal Marián Hajdúch z Ústavu molekulární a translační medicíny při Palackého univerzitě v Olomouci.

Unikátní testovací program skončil Unikátní testovací program skončil

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.