Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Uprchlíci se učí češtinu na univerzitě, získají větší šanci na práci / 09.04.2022

Lidé z Ukrajiny, kteří našli zázemí v olomouckém regionu při útěku před válečným konfliktem, se začali učit česky v prostorách Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Prvního běhu kurzu se účastní 15 zájemců. Fakulta ho pořádá ve spolupráci s Úřadem práce, jeho cílem je zvýšit šanci uchazečů na získání zaměstnání, informovali ČTK zástupci univerzity.

   Kurz je třítýdenní a pro uprchlíky z Ukrajiny jej zdarma zajišťuje filozofická fakulta. "Pilotní běh kurzu češtiny začal tento týden a účastní se ho prvních 15 zájemců. Všichni se registrovali jako uchazeči o zaměstnání na Úřadu práce v Olomouci a zároveň projevili zájem o rekvalifikaci, tedy o český jazyk se zaměřením na trh práce," uvedla Pavla Poláchová z Centra jazykového vzdělávání olomoucké filozofické fakulty.

   Účastníci pilotního kurzu se učí ve fakultních prostorách na třídě Svobody a to od pondělí do pátku, vždy od 8:30 do 11:45. Na závěr kurzu mají absolvovat písemnou a ústní zkoušku. Pokud ji složí, obdrží certifikát. "Zájemce učí naši lektoři, tedy absolventky a absolventi olomoucké bohemistiky s bohatou zkušeností s výukou cizinců. Vyučují například na Letní škole slovanských studií či v ročních přípravných kurzech pro následné studium na vysoké škole," doplnila Poláchová.

   V základním kurzu se zájemci učí grafický systém jazyka. Naučí se pochopit jednoduchý, přehledně strukturovaný text, porozumět jednoduchému formuláři a vyplnit ho či podat o sobě základní informace písemnou formou. Po kurzu by tak měli rozumět základním otázkám a měli by být schopni na ně v předvídatelných situacích reagovat. Absolventi kurzu rovněž budou umět podat základní informace o sobě a také o všedních věcech, které se jich a jejich práce bezprostředně dotýkají.

   Už nyní se mohou do kurzu registrovat další zájemci, přihlášky Úřad práce přijímá do 13. dubna. Druhá skupina se pak začne učit 20. dubna. V případě většího zájmu je filozofická fakulta připravena učit i více skupin najednou.

 

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.