Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Informace o nákaze COVID - 19 na jednom místě

Slovo hejtmana Olomouckého kraje / 03.04.2020

Hlavu vzhůru!

Jak dýchat? Kam kýchat? Proč „nekašlat“ na seniory? Může se koronavirem nakazit pes nebo kočka, jak píšou noviny v Honkongu? Věřit profesorovi Prymulovi, který nás naučil nosit roušky, nebo doktorovi Ryanovi ze Světové zdravotnické organizace, který říká, že jsou zbytečné? A jak dlouho to všechno bude trvat?

Stovky takových otázek si dnes klade každý z nás. A na mnoho z nich neznáme jasnou odpověď. Není se co divit – podobnou situaci zažíváme poprvé.

Přesto nabízím několik odpovědí:

Vzpomeňme si na doby, kdy se říkalo, že náš národ má „zlaté ručičky“. A platí to pořád, i v roce 2020, kdy se s ochrannými pomůckami kšeftuje na světových trzích za miliony, zatímco my si je šijeme doma a zdarma rozdáváme starým lidem nebo sousedům, kteří nemají šicí stroj.

Připomeňme si, že když našim předkům teklo do bot, použili zdravý selský rozum. Na každou otázku přece nemusíme hledat odpověď na internetu…

Své dotazy mi píšete i na e-mail a Facebook. Na mnohé nestíhám odpovídat, ale doporučuji vám internetové stránky KrajPomaha.cz. Tam najdete všechno. Není čas na chlubení, ale myslím, že web s podrobnými a zároveň přehlednými informacemi nemají lidé v žádném jiném kraji.

A ještě něco Vám chci říct: Buďte si jisti, že všemi otázkami, které se vám honí hlavou, prostě tím, jak situaci den po dni řešit, se zabývají ti nejpovolanější. Členy krajského krizového štábu jsou špičkoví odborníci od lékařů přes epidemiology až po záchranáře, hasiče a další experty, a s dalšími kapacitami náš postup každý den konzultujeme. Jsme v pravidelném kontaktu se starosty i s řediteli nemocnic. Všem těmto lidem je jasné, že teď nejde o slávu ani politiku, ale o zdraví a životy našich lidí. A podle toho pracují, každý den od rána až do noci.

Věřme jim a věřme také sobě. Tak na závěr ještě jednou: Hlavu vzhůru!

Ladislav Okleštěk
hejtman Olomouckého kraje

 

Slovo hejtmana Olomouckého kraje