Olomoucký kraj pomáhá

Olomoucký kraj pomáhá

Změna pravidel: čestné prohlášení už nestačí / 23.07.2021

Prokazovat se při návštěvě restaurace či kulturní akce čestným prohlášením o absolvování testu v zaměstnání či samotestu již nelze. Ministerstvo zdravotnictví změnilo pravidla a požaduje po lidech doklad o prodělání nemoci, očkování či oficiální test.

Lidé mířící do restaurací či za kulturou či sportem musejí nyní splňovat některou z podmínek „systému O-N-T”, což je ministerská zkratka pro očkování – prodělanou nemoc, respektive test. Ten však musí být proveden v certifikované laboratoři, nebo jej zákazník musí absolvovat bezprostředně před vstupem do restaurace či na zahrádku.

Jak upozornil server Echo24, čestné prohlášení již nestačí. Ministerstvo to zdůvodňuje tím, že čestné prohlášení bylo navázáno na mimořádné opatření, které stanovovalo povinné testování ve školách a v zaměstnání. To již neplatí, a proto nelze uznávat ani čestná prohlášení o provedení samotestu v zaměstnání.

„Pokud v zaměstnání probíhá testování, musí být prováděno profesionálně, poskytovatelem zdravotních služeb, nikoliv testy pro použití laickou osobou,“ řekl Echu24 Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Lidé, kteří chtějí chtějí vyrazit do restaurace či za kulturou, případně se ubytovat v hotelu, by se tak nyní měli být schopni prokázat, že mají nejméně 14denní odstup od očkování. Další možností je schopnost doložit prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů. Lidé se mohou rovněž prokázat absolvováním PCR testu s negativním výsledkem. Test nesmí být starší než sedm dní. V případe antigenního testu se lhůta zkracuje na tři dny.

Do září se lidé mohou testovat zdarma. Měsíčně mohou absolvovat dva PCR a čtyři antigenní testy.  Od září tato možnost skončí.

Odkaz na článek

 

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.